• DOLAR 8.796
  • EURO 10.487
  • ALTIN 505.97
  • ...
Kardeşlerin Zalimane Savaşı  İŞGALCİYİ BİLE BIKTIRDI

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Yemen’i kan gölüne çeviren taraflardan biri olan Suudi Arabistan’ın en büyük destekçilerinden ABD, Suud’a verdiği desteği geri çekiyor. Geçtiğimiz günlerde askeri desteğini keseceğini duyuran ABD şimdi de istihbarat desteğini keseceğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD'nin Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen operasyonlarına verdiği sınırlı istihbarat ve taktiksel danışma desteğini de kestiğini duyurdu.

ABD yönetiminin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) Yemen'deki operasyonlarda verilen desteğin sonlandırıldığını duyurması üzerine Pentagon konuyla ilgili detayları paylaştı.

Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren Kirby, "Başkan'ın dünkü talimatı üzerine, Savunma Bakanlığı, istihbarat, bazı danışmanlık ve taktik desteklerin de dahil olduğu muharebe dışı desteklerin tamamını kesti." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın halen ABD'nin ortağı olduğunu ancak Biden'ın talimatının Yemen'deki operasyonlarla ilişkili olduğunu ifade etti.

Kirby, ABD'nin Suudi Arabistan'a verdiği destekleri gözden geçirme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Biden yönetimi daha önce Yemen'de kullandığı gerekçesi ile Suudi Arabistan'a mühimmat satışlarını askıya almıştı.

ABD'NİN ARDINDAN İNGİLTERE DE YEMEN'DE SUUDİ REJİMİNDEN DESTEĞİNİ ÇEKEBİLİR

İngiltere Gölge Dışişleri Bakanı Lisa Nandy yaptığı açıklamada "Hükümetin Suudi Arabistan'ın Yemen'deki savaşına verdiği destek sadece ahlaki açıdan yanlış değil, İngiltere'yi giderek dünya sahnesinde yalnız bırakıyor" dedi.

Nandy, "Bakanlar, artık Suudi Arabistan'a silah satışını durdurmak ve İngiltere'nin dünyanın en kötü insani krizine neden olan bir çatışmadaki rolünü sona erdirmek için gecikmiş eylemlerde bulunmalı" ifadesini kullandı.

Eski bir Dışişleri Bakanı ve Uluslararası Kurtarma Komitesi başkanı olan David Miliband, BBC'ye yaptığı açıklamada, savaşın sona ermesinde "açıkçası İngiltere'nin oynayacağı önemli bir rol" olduğunu söyledi.

Miliband, ABD ve İngiltere'yi Husi hareketinin uluslararası bir "terör örgütü" olarak tanımlanmasını yeniden düşünmeye çağırdı ve "büyük bir yardım infüzyonu" ve "siyasi ve diplomatik eylem" ile ateşkes çağrısında bulundu.

İNGİLTERE, SUUDİ REJİMİNE 5,4 MİLYAR STERLİNLİK SİLAH SATTI

Mart 2015'te bombalama başladığından bu yana İngiltere, Suudi rejimine çoğu bomba ve uçak olmak üzere en az 5,4 milyar sterlinlik silah satışında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü İngiltere'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika savunma direktörü Philippe Nassif, "Yemen'de daha fazla savaş suçunun işlenmesini önlemek için Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a tüm silah satışlarının engellenmesi gerektiğini" söyledi.

ABD ve İngiltere'nin desteğini arkasına alan Suud rejimi, BAE ve bazı diğer Arap rejimleriyle beraber Mart 2015'ten bu yana Yemen'e saldırı düzenlerken bu ülkeyi havadan, karadan ve denizden kuşatma altına almış bulunuyor.

Söz konusu saldırılarda şimdiye kadar binlerce Yemenli hayatını kaybederken yüz binlercesi yaralanmış, milyonlarcası da yerinden edilmiş durumda.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN YEMEN UYARISI

Dünya sağlık Örgütü, Yemen'de kanser hastalığına yakalanan vatandaşların tedavisi için gerekli mali kaynakların temin edilmemesi durumunda 35 bin Yemenli vatandaşın hayatını kaybedebileceğini bildirdi.

Daha önce de birçok uluslararası insan hakları kuruluşu Suud rejiminin saldırıları altında olan Yemen'de insani krizin tırmanışı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir