• DOLAR 8.354
  • EURO 9.935
  • ALTIN 487.663
  • ...
ATO: Fahiş fiyat artışı tanımı netleşsin

EKONOMİ SERVİSİ

"Toptan Gıda ve Perakende Ticareti Sektörleri İstişare Toplantısı" Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer'in katılımıyla ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşti. Toplantıya toptan ve perakende gıda sektöründen temsilciler katıldı. ATO Başkanı Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, bir süredir ülke gündeminin ilk sıralarında yer alan "fahiş fiyat artışı" konusunun hem tüketicileri, hem toptan ve perakende gıda ticareti sektörlerini ve hem de Ticaret Bakanlığı'nı ilgilendirdiğini belirterek, Ankara Ticaret Odası olarak sektörün bu sorununa çözüm aramak üzere ortak akıl toplantısı düzenlediklerini söyledi.

TÜM TARAFLARIN YARARINA OLACAK ŞEKİLDE KALICI BİR ÇÖZÜM

Koronavirüs salgının başından bu yana toptan ve perakende gıda ticareti sektörünün, vatandaşa aralıksız hizmet vermeyi sürdürdüğünün altını çizen Baran, gıda ticareti yapan üyelerin, fahiş fiyat artışı uygulamalarıyla ilgili mevzuatın yeterince açık ve anlaşılır olmaması nedeniyle haksız ve yersiz şekilde sorgulanmalarla sıkıntı yaşadıklarını aktardı. Baran, "Üyelerimiz, ilgili düzenlemede yer alan 'aşırı ve adil olmayan artış' ibaresinin tam olarak hangi kriterlere göre belirlendiği konusunun net bir şekilde tanımlanmasını istiyor" diye konuştu. Pandemiye bağlı olarak tüm dünyada gıdada arz talep dengesinin bozulduğu bunun da öngörülemeyen artışlara neden olduğunu, bu durumun ülkemizde de etkili olduğunu,  mevsimsel etkiler başta olmak üzere birçok parametrenin fiyat artışlarına etki ettiğini belirten Baran, Türkiye'nin 83 milyonunun tamamını ilgilendiren bu konuyla ilgili tüm tarafların yararına olacak şekilde kalıcı bir çözüm üretilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

“HASSASİYETLE ÇALIŞIYORUZ"

Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer de konuşmasında, "Esnafı, taciri mağdur etme niyetimiz olmadığı için hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bu süreci birlikte çok fazla zarar görmeden yürütmek istiyoruz. Ceza yazmak bizim çok istediğimiz bir şey değil. Bugün buradan oluşacak önerileriniz Bakanlığımızca değerlendirilmesinin bu sürece çok daha faydası olacaktır" dedi.

"DAHA OBJEKTİF KRİTERLER ÜZERİNDE DURULMALI"

Lonca Kurumsal Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Ticaret Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel de "Piyasa ekonomisi anlayışına uygun olarak, tüketicilerimizin piyasayı gözetebilmesine yönelik uygulamaların yaygınlaştırılması gerekiyor. Tüketici haklarının korunması ve fahiş fiyat artışı uygulamalarının adil bir şekilde tespit edilebilmesi ve engellenmesi için daha objektif kriterler belirlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir