• DOLAR 7.779
  • EURO 9.21
  • ALTIN 421.113
  • ...
KOBİDER Başkanı Özgenç:  Hafta sonu yasağında haksız rekabete son verilmeli!

EKONOMİ SERVİSİ

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, yaptığı yazılı açıklama ile hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının küçük esnafa olumsuz etkilerini değerlendirdi. Özgenç, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçen hafta toplanan kabine toplantısında alınan sokağa çıkma yasağı uyarınca üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler yasak kapsamının dışında tutuldu… Biz KOBİDER olarak diyoruz ki; hafta sonları kısıtlamanın olduğu saatler içerisinde, sağlık, lojistik ve üretim sektörleri dışında marketler dahil tüm iş kolları kapatılmalıdır. İstisnalar hariç, yasaksa herkese yasak olmalıdır. İlla da gıda satışı yapılması gerekiyorsa mahalle esnafları olan bakkal manav ve kasaplar açık olabilir” dedi.

MARKETLERİN AÇIK OLMASI HAKSIZ REKABETTİR!

Özgenç, “Sokağa çıkma yasağında marketler de kapatılmalı, kapatılamıyorsa gıda harici ürün satılmamalı. Hafta sonu kısıtlaması boyunca marketlerde temel ihtiyaç maddesi, yani gıda dışında başka bir ürün satılmaması gerekir. Nasıl ki; yasak süresinde marketlerde alkol satışı haksız rekabete sebebiyet verdiğinden dolayı yasaklandığı gibi gıda dışında başka bir üründe satılmamalı. Çünkü haksız rekabet, sadece alkol satışı yapılmasıyla olmuyor. Zira, marketlerde gıda haricinde, tekstil ürünleri, hırdavat malzemeleri, kozmetik, kişisel bakım ürünleri, züccaciye ve çeyiz ürünleri, kırtasiye malzemeleri, elektronik eşya, tuhafiye ürünleri ve reflü yatağına kadar bir sürü ürün satılıyor. Bu nedenle iş yerleri kapalı olan, hırdavatçı, kırtasiyeci, züccaciyeci, tuhafiyeci vb. işletmeler haksız rekabete uğruyor. Bu durumda eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.

KARINCA BİLE KIŞLIK YİYECEĞİNİ YAZDAN HAZIRLIYOR…

Özgenç son olarak şunları kaydetti: “Kapatmadan muaf tutulan satış yerleri arasında marketlerin olması diğer meslek kollarına haksız rekabet oluşturmaktadır. Hafta sonları üretim yapanları anlarız da, marketlerin serbest olması anlamsızdır. Karınca bile kışlık yiyeceğini yazdan hazırlıyor da, insanlar 2 günlük gıda ihtiyaçlarını hazır edemiyor mu? Şayet gıda satışı konusunda bir istisna yapılacaksa; bari kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri mahalle bakkalları, manavlar ve kuruyemişçiler açık olsun. Zaten vatandaşın sokağa çıkması yasak olduğuna göre zaruri gıda ihtiyaçlarını en yakın fırın, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerden alabilir. Ve böylece büyük marketler karşısında yok olmaya yüz tutmuş küçük esnaf dediğimiz bakkal, manav ve kasap bir nebze korunmuş olur."

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir