• DOLAR 8.646
  • EURO 10.32
  • ALTIN 494.155
  • ...
Kârı yarı yarıya azaldı

EKONOMİ SERVİSİ

Volkswagen tarafından yapılan basın açıklamasında, 2020 yılında firmanın işletme karında %50’ye yakın bir azalma olduğu duyuruldu. Dizel emisyon davasından doğan tazminat miktarı düşüldükten sonra, firmanın tam yıl işletme karı 10 milyar avro oldu. 2019 yılında ise tam yıl işletme karı 19.3 milyar avro olarak kayıtlara geçmişti

Firmanın otomotiv departmanındaki net nakit akışının 6 milyar avro civarında olduğu ve geçtiğimiz yılın sonuna doğru otomobil teslimatlarında önemli oranda artış kaydedildiği belirtildi. Açıklamanın devamında, 2020 Aralık ayında firmanın satış rakamlarının %1,7 oranında arttığı bildirildi.

Avrupa Otomobil İmalatçıları Birliği’nin verilerine göre aynı dönemde otomobil satışları Avrupa genelinde %4 oranında azalmıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan karantina önlemleri ve yarı iletken yongaların tedarikinde yaşanmakta olan sıkıntıların diğer firmalar gibi Volkswagen’i de olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Uzmanlar firmanın şu anda elektrikli araç pazarında çok sıkı bir rekabet baskısı altında olduğu ve özellikle Fiat Chrysler ile PSA firmalarının Stellantis markası altında birleşerek küresel çapta dördüncü sıraya yükselmelerinin de bu baskıyı arttıran önemli etkenlerden birisi olduğuna dikkat çekiyorlar.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir