• DOLAR 7.535
  • EURO 8.986
  • ALTIN 411.286
  • ...
TİGEM Ceylanpınar işletmesinde günde 80 ton süt elde ediliyor

Türkiye'nin en büyük tarım işletmesi olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi (TİGEM) çiftliğinde 9 binden fazla büyükbaş ve 90 bin küçükbaştan oluşan hayvanlardan günlük 80 ton süt  elde ediliyor.

Hayvan varlığı ve sahip olduğu arazi bakımından Türkiye'nin en büyük işletmelerinden biri olan Ceylanpınar Tarım İşletmesinde, Tam otomatik makinelerde el değmeden sağılan süt, kalitesi ve hijyenik şartlarda elde ediliyor. Hayvanların süt sağımı el değmeden yapılıyor. Sağılan süt, bölgede piyasaya göre daha yüksek fiyatla satışa çıkarılıp firmalara satılıyor.

TİGEM'in Hayvancılıktan Sorumlu Müdür Yardımcısı Şevket Bayar, işletmede en son teknolojik imkânların kullanıldığını ve aynı anda 72 büyükbaşın sağım işleminin gerçekleştirilebildiğini, üretimin yüksek kalitede yapılmasından dolayı piyasa fiyatının üstünde satış yapıldığını ve firmaların yıllık olarak yapılan ihalelere ilgi gösterdiğini ifade etti.

"Üç alanda hayvancılık faaliyeti yürütüyoruz"

Tarım işletmesinde süt üretimi açısından da verimli çalışmalar yaptıklarını belirten Bayar, "İşletmede sığırcılık, koyunculuk ve keçicilik olmak üzere üç alanda hayvancılık faaliyeti yürütüyoruz. Hayvan varlığı olarak toplamda 9 bin 50 büyükbaş bulunmakta ve sütün büyük bir kısmı büyükbaş hayvanlardan elde edilmektedir. Koyun sayımız ise 90 bin, ancak doğum sezonunda bu sayı 100 bine kadar çıkıyor. Küçükbaş hayvancılıkta ise 9 ayrı bölgede sağım sistemlerimiz mevcut olup koyunlarımızın da bu şekilde sağımı yapılmakta. Sütlerimiz el değmeden üretilmekte ve bir saat içerisinde artı 4 derecede soğutularak satışa sunulmaktadır. İşletmemizde günlük olarak küçük ve büyükbaş hayvan sağımlarından 80 ton süt üretimi gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı.

"Günlük 10 civarında doğumlar oluyor"

Hayvan sayısını 150 bine çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Bayar, "2020 yılında 2 bin 669 yeni yavru sığır dünyaya geldi. Bunların barınma ve yemleri özenle veteriner uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Günlük 10 civarında doğumlar oluyor. Günlük 1750 sığırdan ise 24'er kilo süt elde ediliyor. İşletme olarak 2023 yılına kadar toplam hayvan varlığımızı 150 bine çıkarmayı planlıyoruz. Böylece işletmemizdeki süt üretimini de buna paralel olarak artırmış olacağız" diye konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir