• DOLAR 7.535
  • EURO 8.984
  • ALTIN 411.286
  • ...
SON DAKİKA
Twitter reklam yasağı ne ifade ediyor?

Twitter, Periscope ve Pinterest’e için temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmedikleri için cezai yaptırım süreci başladı. Buna göre, 19 Ocak tarihi itibari ile Resmi Gazete yayını ile yürürlüğe giren reklam yasağı kararına göre, Twitter uygulamasına Türkiye Şirketler artık reklam veremeyecek. Peki, Twitter reklam yasağı ne ifade ediyor? Sürecin detaylarını İletişim ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan anlattı.

TÜRKİYE ŞİRKETLERİ REKLAM VEREMEYECEK!

İletişim ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan, “Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK), daha önce Twitter’a ve benzer başka uygulamalara bildirimi yapılan, Türkiye’de temsilci belirleme ve bunu resmi olarak bildirme yükümlülüğünü yerine getirmedikleri için Twitter ile birlikte Periscope ve Pinterest uygulamalarına da reklam yasağı getirildi. Bu platformlara Türk iyeşirketleri reklam veremeyecek. İşin asıl özeti bu.” diye konuştu.

Karaoğlan, reklamveren penceresinden bakıldığında reklam yasağını açıkladı:

“Öncelikle bilinmelidir ki, reklam sektörü bu anlamda ciddi bir zarara uğramaz. Uğrayamaz. Reklam dünyası akan su gibidir, akar ve yatağını bulur. Olan Twitter’a mı olur dersek, aslında tam da öyle olur. Rakip ve alternatif mecralar reklam pastasından hemen paylarını alabilmek için sıraya girerler. Çünkü reklam döngüsü devam etmek zorunda ve hızlıca yeni bir kriz yönetimi ile yeni kampanyalar birbirini kovalar. Hatta bu reklam yasağının uygulanıyor olması, reklamcılar arasında yeni kampanya fikirlerini de beraberinde getireceğinden belki de reklamveren tarafında yeni bir hareketlenmenin de yaşanacağı anlamına gelebilir.”

İÇERİK ÜRETİCİLER, FENOMENLER YA DA ÜNLÜLER BU YASAK KAPSAMINDA MI?

Karaoğlan, sosyal medya ünlüleri için de durumu şöyle açıkladı:

“Sosyal medya dünyasında isimleri Influencer olarak bilinen içerik üreticiler, fenomen ya da ünlüler, bu yasak kapsamında tutulmuyor gibi görünse de içinde reklam unsuru barındıran tüm içerikler bu yasak kapsamına dahil edilecektir. Bu durumda böyle bir riski ne reklamveren alabilir, ne de o reklamı sayfasında yayınlayacak hesap sahibi. Reklam şirketleri de bu konularda tebdirlerini alacaklardır elbette. O yüzden içinde reklam-tanıtım olabilecek her durum bu yasak kapsamına alınacaktır.”

Bu yasağı delme girişimlerinin olacağını dikkat çeken Barış Karaoğlan, “Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu şu; bu yasağı delmeye çalışacak girişimlerin olabileceğini hesap edersek, yabancı kaynaklı bir şirket üzerinden elbette Twitter’a ya da yasaklı diğer platformlara reklam verilebilir-verilecektir fakat bu durumda, reklamın içeriği Türkiye’deki bir hizmeti ya da ürünü barındırıyorsa, yine reklam yasağına dahil edilebilecektir. O yüzden önem ve özenle dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğundan, yasalarımız önünde suç olabilecek girişimlerden kaçılması doğru olacaktır.” Diye konuştu.

TWİTTER BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

Barış Karaoğlan bundan sonraki süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“Twitter’ın yapacağı şey belli, bir durum değerlendirmesi yaparak, ne kaybettik, ne kazanacağız sorularını kendilerine soracak ve bir hareket planı çerçevesinde kararlarını uygulamaya sokacaklar. Temsilci atayarak, sergilemeye çalıştıkları kararlı tutumlarından vazgeçmeleri en doğru yol olacaktır. Aksi halde, sosyal medya kullanım alışkanlıklarının bu kadar yoğun olduğu ve reklam pastası bu denli büyük olan bir ülkeden tam anlamıyla vazgeçmek, verilebilecek en yanlış karar olacaktır. Tahminen önümüzdeki günlerde temsilci atamaya karar verdiklerini açıklayacaklardır.”

Türkiye'ye temsilcilik atamayan Twitter'a reklam yasağı geldi

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir