• DOLAR 13.433
  • EURO 15.23
  • ALTIN 793.984
  • ...
Memur-Sen seyyanen zam talebini yineledi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kamu görevlilerine yapılacak zam 7.36 olarak belirlenmişti. Buna mukabil Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise hem televizyon programlarında hem de sosyal medya hesabı üzerinden zammın yetersizliğine dikkati çekmişti.

Pandemi tedbirlerine uyularak bakanlıkta gerçekleştirilen ziyarette Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü ifade ederek kamu görevlilerine yönelik seyyanen zam beklentilerini aktardı.

Yalçın, “Açıklanan 14.6’lık bir enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz 9.21 arttı. Asgari ücret ise 21.56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü herkesin malumu, seyyanen zam istiyoruz.” dedi.

“Kamuda istihdam modeli kadrolu olmalı”

Ziyarette kamuda sözleşmeli istihdam üzerine de konuşuldu. Yalçın, kamuda sözleşmelilik durumunun son bulması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

Kamuda sözleşmeli sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki özlük hakları farklılığı da 20’yi buldu. Bu konunun da gündeme alınması gerekiyor. Kamuda sözleşmelilik son bulmalı, kamuda istihdam modeli ‘kadrolu’ olmalıdır.

Yalçın, özellikle yerel yönetimlerde, 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinin ardından muhatap değişikliği ile başlayan süreçte, emekçinin ekmeği ile oynandığını, birçok belediyede emekçilerin belediye başkanının iki dudağı arasına hapsedildiğini de ifade ederek, “5393’e tabi olarak yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personel her yıl işinden olma korkusunu tekrar tekrar yaşamamalı, kadro bir an önce verilmelidir. Emeği yok sayılan sözleşmeli personelin sesi duyulmalı ve emekçi kıyımı son bulmalı.” dedi.

“Ek ödemelerdeki belirsizlik giderilmeli”

Yalçın, sağlık çalışanlarının taleplerini de Bakan Elvan’a iletti.

Sağlık çalışanlarının can siparane bir şekilde sahada mücadele ettiklerini ifade eden Yalçın, “Sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerde sorunlar var. Bu sorunların başında ise hala yapılmamış ek ödemeler var. Bu sorunlar giderilmeli. Sorunların giderildiği gibi belirsizlik de bitirilmeli.” diye konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir