• DOLAR 8.524
  • EURO 10.076
  • ALTIN 480.669
  • ...
Diyarbakır'da Mehmethan pasajı esnafının tahliyesi için komisyon kurulacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Diyarbakır Sur Mehmethan Pasajı Esnafları, hakkındaki yıkım kararı verilen pasajla ilgili Vali Münir Karaloğlu ile görüşmelerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Esnaflar adına yapılan açıklamada Vali Karaloğlu ile geçen görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmadığı vurgulandı.

Vali Karaloğlu, pasajın yıkımının durdurulamayacağı yönünde görüş belirtirken, esnafların mağduriyet yaşamaması için ise Odası ile Esnaf Odasının da içinde yer aldığı bir komisyon kurulması yönünde bir karar alındığı ifade edildi.

Mehmethan Pasajı esnafları: yanlış kararı değiştirmeye gücümüz yetmedi

Esnafların yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır Sur Mehmethan pasajı esnafları olarak yaptığımız girişimlerin ardından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu bizlerle görüştü. Görüşmede Vali Beye “binamızın 2017 yılında kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen kamulaştırıldığını, bulunduğumuz sokakta kamulaştırılan tek bina olduğumuzu, binamızın varlığının ne o tarihte ne de bugün herhangi bir proje önünde engel olmadığını, 28 aylık ecrimisil bedellerimizi ödediğimizi, binamızın yıkıldığı taktirde boş bir arsa olarak kalacağını, bugünkü Pandemi ve kış koşullarında gidecek yerimiz olmadığını “ ifade ettik ve bu nedenlerle” işyerlerimizin Bizlere satılmasını veya kiralanmasını” talep ettik. Vali Bey bugünkü koşullarda yasal açıdan bunun mümkün olmadığını belirtti. Görüşmede, Esnafın Taşınma ile ilgili ihtiyaçlarının, taleplerinin belirlenmesi ve makul bir süre içinde tahliyesi için Ticaret Odası ile Esnaf Odasının da içinde yer aldığı bir komisyon kurulması yönünde bir karar alındı. Sonuç olarak, Ankara’daki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının, kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen 2017 yılında yaptıkları bu gereksiz kamulaştırma işleminin mağdurları olarak iş yerlerimizi önümüzdeki günlerde boşaltacağız. Maalesef bütün çabalarımıza rağmen bu yanlış kararı değiştirmeye gücümüz yetmedi.” Kaynak: Mehmethan pasajı esnafının tahliyesi için komisyon kurulacak

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir