• DOLAR 9.415
  • EURO 10.98
  • ALTIN 538.562
  • ...
NATO’dan ‘biyolojik silah’ uyarısı: Hazırlıklı olmalıyız
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, biyolojik silah tehdidine karşı ittifakın çabalarını arttırdığını söyledi.

Alman haber ajansı DPA'ya verdiği röportajda yen tip coronavirüsün (Covid-19) laboratuvarda üretilmediği ve doğal yollarla ortaya çıktığı yönünde bilimsel kanıtlar olduğunu belirten Stoltenberg, yine de salgının biyolojik silahların sebep olabileceği tahribatı gözler önüne serdiğini vurguladı.

Biyolojik silahların tıpkı kimyasal silahlar gibi kullanımının uluslararası kanunlarca yasaklandığını belirten Stoltenberg, "Ama bunların kullanımına hazırlıklı olmalıyız çünkü bu silahların var olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

İttifak bünyesinde biyolojik silahlara karşı uzmanlaşmış birlikler olduğunu ve bunun tatbikatlarının bir parçası olduğunu belirten NATO Genel Sekreteri, yine de bu alanda kabiliyetlerini artırmaları gerektiğini vurguladı.

Stoltenberg bu kapsamda olası saldırıları önlemek için istihbarat paylaşımını geliştirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Olası bir biyolojik saldırıya nükleer ya da konvansiyonel silahlarla misilleme yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Stoltenberg, "Böyle bir saldırıya cevap saldırının yapılış şekli ve boyutuna göre değişecektir. Örneğin İngiltere'de Sergei Skripal'e yapılan zehirli saldırının ardından NATO üyeleri koordineli bir şekilde Rus diplomatları sınırdışı etti. Bu Rusya'ya açık bir mesajdı. NATO'nun hiçbir yasaklı silahı bulunmuyor, ama bu tür saldırılara uygun bir şekilde karşılık verme opsiyonlarımız var" ifadelerini kullandı.

“NATO AŞI DAĞITIMINA DESTEK OLACAK”

Askeri planların yanısıra Stoltenberg, NATO'nun aşıların dağıtımına destek olma gibi bir görevinin de olduğunu vurguladı.

Virüsle mücadele konusunda şu ana kadar bir çok sivil göreve destek sağladıklarını belirten Stoltenberg, bunların tıbbi ekipmanların ve personelin nakliyesinden yüzlerce sahra hastanesi kurmaya kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını hatırlattı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir