• DOLAR 8.551
  • EURO 10.078
  • ALTIN 496.187
  • ...
Tarihi Çayır Camii'nin restorasyon çalışmaları başladı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Çaybaşı ilçesi Çayır Ahşap Camii, mektep, şadırvan restorasyonu ile çevre düzenlemesi işi kapsamında mevcut tuvalet yıkılıp yeniden yapılacak ve etrafına perde duvar inşa edilecek.

Çevre düzenlemesiyle birlikte etraftaki bahçe duvarları yenilenecek olan caminin restorasyon kapsamında sağlam olan ahşapları korunacak, çürümüş olan ahşaplarıysa yenilenecek.

Restorasyon çalışmaları kapsamında cami ve mektebin ahşapları hassas bir şekilde sökülerek atölyede onarıma alındı. Caminin betonarme temeli atılırken, mevcut şadırvanın da çatısı söküldü. Ahşap onarımı tamamlandıktan sonra ahşapların montajına başlanacak ve akabinde çevre düzenlemesi de yapılarak aslına uygun olarak restore edilecek cami koruma altına alınacak.

Kültür Bakanlığı Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen Çayır Mahallesi Camii’nin 1867 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

Taş üzerinde ahşap kirişler kullanılarak 2 katlı yapılan ve birinci kat ile ikinci kat arasındaki kirişlerin iç kısmı değişik geometrik şekilde oymalarla süslenen caminin minberi ve mihrabı ise ahşap olarak sonradan yapıldı.

Duvarları tahtadan birbirine giydirme yöntemiyle yapılan cami halen hizmet veriyor. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir