• DOLAR 8.473
  • EURO 10.049
  • ALTIN 493.242
  • ...
Etiyopya, Tigray'ı terk eden Eritreli mültecileri kamplara geri taşıyor

İSTANBUL (AA) 

Olağanüstü Hal Görev Gücünden yapılan açıklamada, yanlış bilgilendirilmiş çok sayıda Eritreli mültecinin Tigray'ın Mai-Ayni ve Adi-Harush kamplarından Addis Ababa'ya hareket ettiği belirtildi.

Mültecilerin kendi başına bölgeyi terk etmesinin, güvenliklerini tehlikeye attığı aktarılan açıklamada, mültecilerin kendilerine her konuda desteğin verildiği kamplara geri taşındığı aktarıldı.

Açıklamada, Afar ve Tigray eyaletleri başta olmak üzere ülkede yaklaşık 200 bin mültecinin olduğu ifade edilirken, Etiyopya'nın Güney Sudan, Somali, Eritre ve Sudan gibi farklı milletlerinden 1 milyona yakın mülteciyi ağırladığı vurgulandı.

Öte yandan, Uluslararası Kurtarma Komitesi, bugün, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçleriyle ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda bir insani yardım gönüllüsünün öldüğünü açıkladı.

Yüz binlerce kişi göç etti

Yüz binlerce kişinin çatışmalar nedeniyle yerinden olduğu bölgede, Birleşmiş Milletler (BM) ve çok sayıda sivil toplum örgütü, geniş çaplı insani yardım çalışması için Addis Ababa hükümetinden izin bekliyor.

Etiyopya ulusal ordusunun, eyaleti yöneten TPLF saldırılarının hemen akabinde 4 Kasım'da başlattığı askeri operasyonda, binlerce kişinin hayatını kaybettiği, 50 bine yakın kişinin Sudan'a sığındığı belirtildi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, geçen hafta, eyaletin başkenti Mekelle'nin alınmasının ardından operasyonun son aşamasının tamamladığını duyurmuş, suçluların tek tek yakalanıp adalet önüne çıkarılacağını açıklamıştı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir