• DOLAR 8.878
  • EURO 10.383
  • ALTIN 495.909
  • ...
ASGARİ ÜCRET EV GEÇİNDİRMELİ
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

GAZİANTEP 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca çalışanın maaşını direkt ve dolaylı olarak etkileyen asgari ücret zammı görüşmelerinin ilk toplantısının 4 Aralık'ta yapılacağını açıklamıştı.

Buna göre işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını koronavirüs tedbirleri kapsamında yarın online olarak yapacak.

Mevcut asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret miktarını, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon en az 10 üyenin katılımıyla toplanarak oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ORTAK TALEP ASGARİ ÜCRET İLE GEÇİNEBİLMEK

Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden Gaziantep’te, asgari ücretli çalışanların fiyat beklentisi farklılık gösterse de ortak talep asgari ücret ile geçinebilmek. Hayat şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığına ve asgari ücretle geçinemediklerine dikkat çeken vatandaşlar, asgari ücretin vatandaşın geçimini sağlayabilecek oranda olmasını talep ediyor. Pandemi sürecinde gıda başta olmak üzere birçok ürünün fiyatının aşırı derece yükseldiğini belirten vatandaşlar, mevcut asgari ücretle geçinmenin imkânsız hale geldiğine dikkat çekti. Hükümet yetkililerine seslenen vatandaşlar, Türkiye şartlarına göre mevcut asgari ücretin asla yeterli olmadığına dikkat çekerek asgari ücretin 3 bin 500 liradan aşağı olmamasını ve asgari ücretten alınan verginin de kaldırılmasını talep etti.

“ASGARİ ÜCRETİN EN AZ 4 BİN LİRA OLMASI GEREKİYOR”

Asgari ücretin vatandaşın geçimini sağlayabilecek oranda olması gerektiğini belirten vatandaşlardan Halil Arslan, asgari ücretin en az 4 bin lira olmasını istedi. Asgari ücretle çalışan birçok çalışanın zor geçindiğine dikkat çeken Arslan, “Ekonomik olarak zaten iyi bir durumda değiliz, bunun farkındayız ama biz de çok zor durumdayız. En başta gıda ihtiyacımızı gidermekte çok zorlanıyoruz. Asgari ücretin en az 3 bin 500 ile 4 bin lira olması gerekiyor.” dedi.

“ŞU ANKİ ASGARİ ÜCRET BİR VATANDAŞ İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR”

Mevcut asgari ücretin yeterli olmadığını belirten Adnan Kesen de, “Şu anki asgari ücret bir vatandaş için yeterli değildir. Asgari ücretin en az 2 bin 800 veya 3 bin lira civarında olması lazım. 2 bin 800 lira ile bile geçinmek çok zor ama biz 2 bin 800 liraya da razıyız. Çünkü şu an geçinmek çok zor. Onun için 2 bin 800 ile 3 bin lira asgari ücret için ideal bir rakamdır.” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETLİDEN EN ÇOK VERGİ ALAN ÜLKEYİZ”

Asgari ücretin 3 bin liradan aşağı olmamasını ve asgari ücretten alınan verginin de kaldırılmasını talep eden Süleyman Eneş ise şunları söyledi: "Çocuklarım okuyor. Kirası olan vatandaşların asgari ücretle geçinmesi çok zor. Ev kirası, mutfak gideri, çocukların okul masrafı ile beraber asgari ücretle geçinmek çok zordur. Asgari ücret en az 3 bin lira olmalı ki insanlar refaha kavuşsun. Asgari ücretliden en çok vergi alan ülkeyiz.”

“MEVCUT ASGARİ ÜCRETLE AFRİKA'DA BİLE GEÇİNİLMEZ”

Asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu belirten İhsan Kökçe de, “Mevcut asgari ücretle Türkiye'de değil Afrika'da bile geçinilmez. Yeni yılda asgari ücretin en az 5 bin lira olması lazım. Çünkü yaşanılabilir bir evin kirası bin 500 liradır. Diğer 3 bin 500 lira ile ancak bir kişi evini geçindirebilir.” diye konuştu.

İŞVEREN ARTIK GEÇİNEMEZKEN İŞÇİ NASIL GEÇİNSİN?

Mevcut asgari ücretin geçinmek için yeterli olmadığını söyleyen Bahattin Köprü ise, “Ben bir işveren olarak şunu söylemek istiyorum; genelde işverenler hep kazanıyoruz. Paranın cebimizden çıkmasını istemiyoruz. Eğer kanaatkarlık olmazsa hiçbir işçi için kesinlikle bu maaş yetmez. Yani bu işin içinde Allah'ın bereketi vardır. Asgari ücret en az 3 bin veya 3 bin 500 lira olmalıdır. Şu an ki hayat şartları inanın çok zordur. İşveren olarak biz zor geçinmemize rağmen işçiler nasıl geçiniyor?” dedi.

“İNSANLAR MEVCUT ASGARİ ÜCRET İLE GEÇİNEMEMEKTEDİR”

İşsiz olduğunu belirten Aziz Özdemir de mevcut asgari ücretin yetersiz olmasından yakınarak şöyle konuştu: “Milletvekillerinin maaşına bakılarak asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’da milletvekili ile asgari ücretle çalışanların maaşlarının arasındaki fark ile Türkiye’de milletvekilleri ile asgari ücretle çalışanların maaşlarının arasındaki fark bir değil. Asgari ücret çok düşüktür. İnsanlar mevcut asgari ücret ile geçinememektedir.” Ahmet Polat da daha insani şartlarda bir hayat sürdürülebilmesi için asgari ücretin en az 2 bin 800 lira olması gerektiğini belirtti. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir