• DOLAR 7.464
  • EURO 9.024
  • ALTIN 438.14
  • ...
Marmaray’da aktarma mahkeme kararıyla kaldırıldı

Karara göre; Marmaray Hattı’nda ne kadar durak gidildiği fark etmeksizin toplamda 7 TL alınacağı ve bu yeni fiyat tarifesinin yarından itibaren geçerli olacak.

İlk olarak 2013 yılında Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme arasında 5 istasyonda yolcu taşımacılığına başlayan Marmaray raylı sistem hattında, ücret tarifeleri UKOME tarafından aktarma ücreti uygulanacak şekilde belirlenmişti.

2019 yılında Gebze-Halkalı arasında 43 istasyonun tamamının işletmeye alınmasının ardından, bir önceki İBB yönetiminin aldığı UKOME kararıyla, Marmaray Hattının "aktarma almayacağı, aktarma vereceği" karar altına alınmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yeni İBB Yönetiminin Şubat 2020’de UKOME’ye sunduğu teklifle, Marmaray’ın yeniden aktarma uygulamasına dâhil edilmesi sağlandı.

Marmaray’da aktarma iptaline yönelik İBB basın danışmanlığından yapılan yazılı açıklamada Marmaray’da aktarma iptaline yönelik çalışmalar ve yaşanan hukuki süreç hakkında şu bilgilere yer verildi. 

TCDD tarafından açılan dava sonucunda; Temmuz 2020’de UKOME kararında yer alan elektronik bilet ücret düzenlemelerinin Marmaray ile ilgili hükümler içeren kısımlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. İBB, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu ve koşulları oluşmayan yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verildi. 6 Kasım tarihinde ise, İstanbul 10. İdare Mahkemesi TCDD’nin açmış olduğu davaya istinaden, 'TCDD’ye ağır külfet getireceği ve bu düzenlemenin hangi sebeple yapıldığı somut tespitlere yer verilmediği' gerekçesiyle, yeniden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İBB, bu kararı da Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

Tek bir biletle yapılacak olan yolculuğun daha ekonomik olduğu belirtilen açıklamada, yapılan itirazların İBB temsilcilerinin dışında kalan merkezi yönetim temsilcileri ile TŞOF temsilcisinin oyu ile Marmaray Hattında "aktarma alır" uygulamasının reddine karar verildiği belirtildi.

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı; Yolculukların tek biletle sağlanması ve vatandaşların ulaşımının en ekonomik şekilde sağlanması amacıyla, Marmaray Hattının aktarma almaya devam etmesi konusunu, 26 Kasım’da UKOME gündemine taşıdı. Ancak yapılan oylama sonucunda, İBB temsilcilerinin dışında kalan merkezi yönetim temsilcileri ile TŞOF temsilcisinin oyu ile Marmaray Hattında "aktarma alır" uygulamasının reddine karar verildi.

Yarından itibaren Marmaray ile seyahat eden İstanbullular, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 TL ücret ödeyeceği belirtilen yazıda, metro ve otobüs gibi diğer toplu ulaşım araçlarında ise yapılan yolculuklarda aktarma indiriminin devam edeceği vurgulandı.

Bugün sona erecek “aktarma alır” uygulamasıyla, Marmaray’a aktarma yapan tam İstanbulkart kullanan bir vatandaş, 3,50 TL metro ücreti ödedikten sonra 3,50 TL daha ücret ödeyerek yolculuğunu Marmaray Hattında ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 TL toplam ücretle tamamlıyor. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir