• DOLAR 16.671
  • EURO 17.553
  • ALTIN 976.65
  • ...
Suriyeli kız kardeşlerin protez hayali gerçek oluyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Suriyeli kız kardeşlerin protez bacak isteğine yönelik İLKHA’nın “Suriyeli kız kardeşlerin tek isteği protez bacak” başlıklı haberi karşılık buldu. 

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Gaziantep Şubesi, İLKHA’nın haberi üzerine Suriyeli kız kardeşlerin hayalini gerçekleştirmek için çalışma başlattı.

İHH Gaziantep Şube Başkanı Tuncay Mengilli beraberindeki görevliler ile birlikte Suriyeli kız kardeşleri evlerinde ziyaret etti. Ziyarette Mecide ve Meryem Ali Ömer’in tekrar ayağa kalkabilmeleri için gerekli değerlendirmeler yapıldı.

Suriyeli kız kardeşler, önümüzdeki günlerde ülkelerindeki iç savaşta savaş uçaklardan atılan bombalar sonucu bacaklarını kaybeden Suriyeliler için Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki İHH, Uluslararası Doktorlar Derneği ve Beyt-ül Zekat tarafından kurulan ortez-protez merkezine götürülecek. Burada muayene edilecek Suriyeli kız kardeşlere protez bacağı takılacak.

İHH Gaziantep Şube Başkanı Tuncay Mengilli, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, yürüyebilmek ve dışarı çıkabilmek için protez bacak isteyen Suriyeli kız kardeşlerin protez hayalini gerçekleştirecekleri için çok sevinçli olduklarını söyledi.

Suriye'deki iç savaştan başta çocuklar olmak üzere binlerce kişinin etkilendiğini vurgulayan Mengilli, bunların en başında da uzuvlarını kaybedenlerin geldiğini dile getirdi.

İHH olarak Suriyeli kız kardeşlerin yaşadığı mağduriyeti gidermek için protez bacak ihtiyaçlarını uzun vadeli olarak üstlendiklerini belirten Mengilli, “Vakfımızın Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki ortez-protez merkezinde kızlarımıza protez bacak takacağız. Düzenli olarak protezlerini yenileyeceğiz ve gerekli protez değişimlerini inşallah sağlamış olacağız.” dedi.

Meryem ve Mecide kardeşlerin sağ bacaklarını kaybettikleri saldırıda 9 yaşındaki kardeşleri İbrahim’in de ağır yaralandığını belirten Mengilli, “Küçük İbrahim'in de ayak kaslarında bir sıkıntı var. İbrahim’in de muayenelerini yaptırdık. İnşallah bir çözüm bulabilirsek tedavilerini üstleneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Suriyeli kız kardeşlerin protez bacak ihtiyaçlarının karşılanacağı öğrendiklerinde ise çok sevindiklerini anlatan Mengilli, “Kardeşlerimiz gelişim çağlarında oldukları için protezlerinin de büyüme sürecinde devamlı değişmesi gerekmektedir. Bu süreçte de protez ihtiyaçlarını karşılayacaklarımızı öğrendikleri zaman daha çok mutlu oldular.” şeklinde konuştu.

Meryem ve Mecide kardeşlerde protez hayallerinin gerçeğe dönüştüğü için çok sevinçli olduklarını belirterek isteklerini haber yapan ve tüm dünyaya duyuran İLKHA’ya ve protez bacak ihtiyaçlarını karşılayacak olan İHH’ya teşekkür ettiler. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir