• DOLAR 8.77
  • EURO 10.422
  • ALTIN 498.182
  • ...
Gaziantep halkı artan Covid-19 vakaları için ne düşünüyor?
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Coronavirus ile mücadelede alınan yeni kısıtlayıcı tedbirler geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Önlemler kapsamında ilki geçen hafta uygulanan ve ikinci talimata kadar devam edecek olan hafta sonları 10.00 ile 20.00 saatleri dışındaki sokağa çıkma yasağı öncesi Gaziantep’te vatandaşlar çarşıya akın etti.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid-19 vaka sayılarındaki artışa dikkat çektiği illerden biri olan ve İl Hıfzıssıhha Müdürlüğü tarafından yeni tedbirlerin alındığı Gaziantep'te sokağa çıkma yasağı öncesi cadde ve sokakların yine yoğun olduğu görüldü.

Vatandaşların büyük bir çoğunluğunun Covid-19 kurallarına uyduğu kentte kimi vatandaşların da vaka artışlarına rağmen sosyal mesafe ve maske kuralına istenilen düzeyde uymadığı gözlemlendi.

Kentin en işlek caddelerinden olan ve birçok pasajın yer aldığı Karagöz ile Gaziler Caddesi başta olmak üzere diğer çarşı ve pazarlardaki kalabalık dikkat çekti.

Covid-19 tedbirleri kapsamında sıkı tedbirlerin alındığı kentte önlemlere rağmen vakalarda ve ölüm oranlarında beklenen düşüşün yaşanmaması ve son günlerde iyice artması ile ilgili Gaziantep halkı ne düşünüyor?

Covid-19 vakalarında yeniden yaşanan artışı, alınan kurallara uyulmamasına ve her alanda yeteri kadar önlem alınmamasına bağlayan halk, önlemlerin arttırılmasını istiyor.

Vatandaşlardan kimisi pandemi sürecinin başlangıcından itibaren kurallara yeterince uyulmadığı gibi yetkililerin de bu süreci özellikle de “normalleşme” sürecinden sonra yönetmekte tam olarak başarılı olamadığını savunurken kimisi de tedbirlerin gevşetilmesi ile vakaların yeniden arttığını ve daha sıkı önlemler ile vakaların düşürülebileceğini ifade ettiler.

Artışa geçen Coronavirus vakalarından dolayı oldukça tedirgin olduklarını ve önlemlerin artırılmasını istediklerini ifade eden vatandaşlar, halkın da kurallara uyması gerektiğini ifade ettiler.

Covid-19 kurallarına yeterince uyulmadığını ifade eden vatandaşlardan Medet Deveci, artan vakaları kurallara uyulmamasına bağladı.

“Kurallara yeterince uyulmuyor”

Alınan yeni tedbirlerin durumu pek değiştirmeyeceğini belirten Deveci, “Çünkü vatandaşlarımız kurallara uymuyor. Vatandaşlarımız mesafeyi korumadıkları sürece vaka sayıları artacaktır. Vatandaşlar kurallar için birbirlerini uyardıklarında aralarında tartışma çıkabiliyor. Korkumuz sonumuzun Çin gibi olmasıdır. Şu an bütün dünya hastalıkla uğraşırken Çin hastalığı yenmiş durumda. Çünkü Çin sıkı tedbirler aldı. Günlük vaka sayısı gittikçe artıyor. Benim akrabalarımdan ölenler oldu ve bir aileden iki-üç kardeşin öldüğünü biliyorum. Kurallara uymalıyız.” dedi.

“Kurallara uymadığımız müddetçe değişecek bir şey olmayacak”

Coronavirus vaka sayılarında yaşanan bu artışın devam etmemesi için maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ejder Özyaşar da, “Coronavirus kuralarına uymuyoruz. Eğer biz kurallara uysaydık vaka sayısı bu kadar artmazdı. Dolayısıyla yeni tedbirlere gerek duyuluyor. Devletin bu tedbirleri almasında fayda vardır. Devlet ne kadar sıkı tedbir alsa da en önemli görev vatandaşlara düşüyor. Biz alınan kurallara uymadığımız müddetçe değişecek bir şey olmayacak.” ifadelerini kullandı.

“Yeni tedbirler alınmalıdır”

Pandemi sürecinin en başından beri sıkı önlemlerin alınmadığı için vakaların arttığını belirten Mehmet Arif Denizdelen ise şunları söyledi:

“Hem vatandaş olarak hem de devlet olarak yeterli tedbirler aldığımızı düşünmüyorum. Çünkü sosyal mesafe kurallarına hiç dikkat edilmiyor. Sokaklar tıklım tıklım doluyor. Böyle olursa vaka sayılarının daha da çoğalacağını düşünüyorum. Yeni tedbirler alınmalıdır. Yapmamız gereken, maske, mesafe ve temizliktir.”

“Hükümetin uyguladığı yanlış politikalardan dolayı vakalar arttı”

Vakaların artmasını pandemi sürecinin yeterince iyi yönetilememesine bağlayan Aziz Özdemir de vaka ve ölüm oranlarının gizlendiği için vatandaşın da tedbir almadığını söyledi.

Özdemir, “Son zamanlarda Covid-19 vakaları arttı. Artan Covid-19 vakalarını hükümetin uyguladığı yanlış politikalardan dolayı olduğunu düşünüyorum. Basına yansıdığı gibi verilerin doğru açıklanmaması ve yaz mevsiminde de sırf turizmi canlandırmak amacıyla kısıtlama getirmemelerinden dolayı vakalar arttı. Yeni tedbirlerin alınmasında geç kalınmıştır.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir