• DOLAR 7.413
  • EURO 9.036
  • ALTIN 441.98
  • ...
Filistin Kızılayı: İşgal çetesi askerleri ekiplerimize saldırılarını durdursun

KUDÜS (AA) 

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, işgal çetesi askerlerinin Batı Yaka’nın doğusundaki Ürdün Vadisi’nde bulunan Teyasir askeri kontrol noktası yakınında yaşanan olaylarda görevini yerine getirmeye çalışan ilk yardım çalışanlarına ve ambulansa saldırmasına tepki gösterildi.

Açıklamada, plastik mermiyle vurulan Filistinlinin tedavi edildiği sırada ambulansın içine işgal çetesi askerleri tarafından önce ses ve gaz bombaları atıldığı, daha sonra askerlerin yanlarında tıbbi ekipman olmaksızın ambulansa zorla girdiği kaydedildi.

İşgal çetesi askerlerinin bu tutumunun insan haklarına özellikle 1949 tarihli 4’üncü Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ilk yardım ve tıbbi müdahale ekiplerinin işlerinin her koşulda kolaylaştırılmasının uluslararası hukukun bir gereği olduğu vurgulandı.

Açıklamada, işgal çetesine "işgal kuvvetlerinin" saldırılarını durdurma ve uluslararası hukuk ile insan haklarına uyma çağrısı yapıldı.

Ne olmuştu?

İşgal çetesi askerleri, dün işgal altındaki Batı Yaka'nın doğusunda bulunan Ürdün Vadisi bölgesinde Tel Aviv'in yıkım politikası ve Yahudi yerleşim birimi inşa ve genişletme faaliyetlerini protesto eden göstericilere müdahalesinde yaralanan bir Filistinliyi ambulansın içinden zorla almaya çalışmıştı.

İşgal çetesi askerlerinin olay yerinde bulunan Filistin Kızılayına ait ambulanstan yaralı Filistinliyi zorla almaya çalışması AA kameramanı Hişam Ebu Şakra tarafından kayıt altına alınmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal çetesi askerlerinin söz konusu gözaltı girişimini kınamıştı.

İşgal çetesi ordusu ise Ebu Şakra'nın kaydettiği ve yaralı bir Filistinlinin işgal çetesi askerlerince ambulansın içinden zorla alınmaya çalışıldığı anı yansıtan görüntünün gerçeği bütünüyle yansıtmadığını iddia ederek, olayı savunmuştu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir