• DOLAR 7.357
  • EURO 8.956
  • ALTIN 438.759
  • ...
Afganistan için acil ve ön koşulsuz ateşkes çağrısı

Guterres, "Afganlar, özellikle kadın, azınlık ve çocuk hakları başta olmak üzere insan haklarına ulaşmada kayda değer ilerleme kaydetti." diyerek geleceğe dönük olarak bu hakların "barışçıl bir geleceğin temeli olması" gerektiğini vurguladı.

Afganistan halkının "çatışmalar, yoksulluk ve hukukun üstünlüğünün eşit olmayan şekilde uygulanması" gibi ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Guterres, bunlara şimdi de küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının eklendiği uyarısında bulundu.

Guterres, kış yaklaşırken salgının zaten zayıf olan ülkedeki sağlık sistemini daha da kötüleştirmesinden endişe duyduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

"Ayrıca özellikle öğrenciler de dahil olmak üzere sivillere yönelik son zamanlardaki hain saldırılar olmak üzere devam eden yüksek seviyedeki şiddet olaylarından derin endişe duyuyorum. Hayat kurtarmak ve Kovid-19'un daha fazla yayılmasını önlemek için acil ve ön koşulsuz ateşkes için çabalarının iki katına çıkarılması çağrısında bulunuyorum. Bu, Doha'daki Afganistan Barış Müzakereleri için elverişli bir ortam oluşturacak ve Afgan halkının uzun süredir devam eden özlemlerini gerçekleştirmek için büyük bir fırsat olacaktır."

(AA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir