• DOLAR 7.485
  • EURO 9.047
  • ALTIN 439.446
  • ...
Davudoğlu'ndan "Kuzey Irak" açıklaması

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin çalışmalarına destek vermek amacıyla Bitlis'i ziyaret etti.

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki bir otelde Sivil Toplu Örgütleri temsilcileri, kanaat önderleri ve partililerle bir araya gelen Davutoğlu, “Ana dili kullanma özgürlüğü konusunda da tutumumuz açık ve nettir. Amasız ve fakatsız ana dil her yerde kullanılır, eğitim ve öğretimde kullanılır ve bunun önündeki engeller de kaldırılır. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgemizde alacağımız tedbirler Kültürel hakların korunması, yerel yönetimlerin desteklenmesi, yerel yönetimlerde demokratikleşmenin korunması ve en önemli ayağı olarak ekonomi ve istihdam meselesi olacak” dedi.

Bazı kesimlerin her gördüğü Kürtçe kelimeyi tehdit gibi algıladığını belirten Davutoğlu, Kürtçe eğitim ve öğretimi parti programına koyduklarını ifade etti.

İktidarın Irak ve Suriye Kürtleriyle gönül bağını, kader bağını yeterince anlayamadığını belirtenDavutoğlu, sözlerine şunları ekledi:

“Dışişleri Bakanı olarak Van’a sayın Neçirvan Barzani ile gelmiştik. Mesut Barzani ile Diyarbakır’a, sayın Erdoğan da vardı hep beraber gitmiştik. Her vesileyle Van’a İran, Azerbaycan ve Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’nin liderlerini getirdim. Neden? Çünkü, Kafkasya, İran ve Mezopotamya ile ilişkilerimiz ne kadar iyi olursa bu bölge o kadar zenginleşir. Bakın biz ayrıldıktan sonra Kuzey Irak’la ilişkiler en minimum en asgari düzeye indi. Gelen giden nerdeyse yok, ekonomik ilişkiler daraldı. Çünkü kafalarında hala bir takım tabular var. Biz bu tabulara karşıyız, size net olarak söylüyorum.

Erbil ile Diyarbakır arasındaki, Erbil ile Van arasındaki bağları sınırlara saygı göstermek şartıyla tam bir entegrasyon bağı haline dönüştüreceğiz. Aynı zamanda Türkiye açısından bizim için Suriye Kürtlerinin hamisi ne Fransa’dır, ne Amerika’dır ne de herhangi bir başka ülkedir. Suriye ve yurtdışındaki Kürtlerin, sınır ötesindeki Kürtlerin ne zaman sıkıntıyla karşılaşırsa karşılaşsın tek hamisi Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Bugün Suriye Kürtleriyle tekrar gönül bağımızı kurmak ve Suriye Kürtlerini bir taraftan terör örgütü diğer taraftan Fransa, Amerika ya da Rusya’nın kullandığı bir kart durumundan mutlaka çıkarmak zorundayız. O kardeşlerimiz, akrabalarımız, soydaşlarımız tarihin her döneminde kaderini Anadolu’ya ve bu topraklara bağlı kılmışlardır. Gelecek Partisi olarak sınır ötesindeki Türkmenlerle Kürtler arasında, Kürtlerle Araplar arasında, Araplarla Ezidiler arasında hiçbir fark gözetmedik, gözetmeyiz. Hepsi eşittir, hepsi soydaşımızdır.”

Davutoğlu, Türkiye’nin bir bütün olarak demokratikleşmesini sağlayacaklarını savundu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir