• DOLAR 7.451
  • EURO 9.038
  • ALTIN 444.855
  • ...
Bilim insanları: Robot süpürgeler evleri dinleyebilir

Yapay zeka teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla evimizin içine kadar giren akıllı robotlar, günlük işlerimize yardımcı oluyor.

Özellikle temizlik denince akla ilk gelen robotlardan olan akıllı süpürgeler, pandemi döneminde en çok tercih edilen ev aletlerinin başında geldi.

KAYIT CİHAZINA DÖNÜŞTÜLER
ABD'de Maryland Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, sinyal işleme ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak, normalde mikrofonları olmayan bu robotları birer kayıt cihazına dönüştürdü.

Araştırmacılar, ışık algılama ve uzaklık ölçme "Lidar" teknolojisi kullanan tüm cihazların, bu yöntemle sesleri dinleyebileceğini söylüyor.


Araştırma ekibinden Dr. Nirupam Roy, "Hiçbir şey düşünmeden bu cihazları evimize getiriyoruz. Ama çalışmamızla, mikrofonları olmamasına rağmen, bu cihazların navigasyon için kullandığı sistemlerin başka bir amaca uygun hale getirilebileceğini ve evdeki konuşmaları dinlemek için kullanabileceni ortaya koyduk." ifadelerini kullandı.

LIDAR SENSÖRÜ GİZLİLİĞİ İHLAL EDEBİLİR
Bu cihazlarda kullanılan Lidar teknolojisinde robot süpürge, lazer ışınları yansıtarak yönünü buluyor ve eşyalara çarpmıyor.

Bu teknolojide, sinyalin gidişiyle dönüşü arasındaki zaman farkı temel alınarak uzaklık ölçülüyor. Uzmanlar, robot süpürgelerin odalar için oluşturduğu haritaların sıklıkla bulut sistemlerinde depolandığını ve bunların gizlilik ihlallerine açık olduğunu söylüyor.
Bazı uzmanlara göre ise reklam verenler, robot süpürgeleri kullanarak evin büyüklüğüyle ve yaşam tarzıyla ilgili bilgileri toplayabiliyor.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir