• DOLAR 16.667
  • EURO 17.567
  • ALTIN 975.56
  • ...
Sincar'da önümüzdeki ay Barış Konferansı düzenlenecek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ezidi lider Şemo, Erbil merkezli Basnews haber sitesine yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay Sincar'da Barış Konferansı gerçekleştirileceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis'in katılımıyla Aralık'ta Sincar'da Barış Konferansı düzenleneceğini belirten Ezidi Lider, bu tarihe kadar Sincar'a dışarıdan gelen tüm güçlerin çıkarılmış olması gerektiğini kaydetti.

Şemo,  PKK'ya bağlı unsurların Sincar'dan çıkarılmasından sonra, Sincar'ın yeniden imar edileceğini ve PKK'nın artık bölgede kimseyi kaçıramayacağını vurguladı.

Bağdat'tan Sincar'a güvenlik çıkarması
Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı iki Federal Polis Tugayı'nın dün Sincar'a yerleştiği bildirilmişti.

BM Özel Temsilci Hennis, 19 Kasım'da Musul kentini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasında imzalanan Sincar anlaşmasından sonra ilçeye istikrar geleceğine inandığını kaydederek, "Bağdat ile Erbil, Sincar anlaşmasının uygulanmasını hızlandırmalı." ifadesini kullanmıştı.

Irak merkezi hükümeti ve IKBY yetkilileri, 17 Kasım'da,  PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığını sonlandıracak anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıklamıştı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir