• DOLAR 7.899
  • EURO 9.576
  • ALTIN 465.844
  • ...
Kantin işletmecileri işsizliğin sağlıklarını bozacak seviyeye geldiğini belirtti
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Kantinciler Federasyonu Batman İl Temsilcisi Sıddık Biçim, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, okulların açılmasıyla büyük bir sevinç yaşarken kısa sürede pandemi nedeniyle tekrar okulların kapanmasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

8 ay okulların kapalı olmasına rağmen Bağ-Kur prim borcunu, vergilerini, esnaf aidatını kesintisiz olarak ödemek zorunda kaldıklarını belirten Biçim, aylardır sıfır gelirle hayatta kalma mücadelesi verdiklerini, işsizliğin sağlıklarını bozacak seviyeye geldiğini vurguladı.

Kantinci esnafına nakdi yardım yapılmasını, işsizlik maaşına bağlanmalarını talep eden Biçim, ayakta kalabilmeleri için devletin kantinci esnafına yardım eli uzatması gerektiğini ifade etti.

“Büyük bir sevinç yaşamıştık”

Biçim, “8 aylık uzun bir aradan sonra okulların açılması haberiyle aslında büyük bir sevinç yaşamıştık. Bizde iş yerlerimizi açmanın verdiği mutlulukla temizliğimizi yaptık, kantinlerimizi hijyen kurallarına göre hazırladık. Bir iki hafta geçti, ciro beklentimizin çok altındaydı, masraflarımızı karşılayacak düzeyde değildi ama olsun sonunda işimize kavuşmuştuk. Bu da bize mutluluk veriyordu. Yalnız iş yerlerimiz tekrar kapandı.” dedi.

“Yükümüz oldukça ağır”

8 aydır sıfır gelirle geçinmeye çalıştıklarını dile getiren Biçim, “Bu süre zarfında Bağ-Kur prim borcu bize yansıyordu. Vergilerimiz, çevre temizlik ve çöp vergisi yansıyordu. Esnaf aidatı yansıyordu. Bu saatten sonra ne olacak işi kestirmek biraz zor. Yükümüz oldukça ağır. Sağlık için alınan tedbirleri destekliyoruz yalnız bu esnafın hali ne olacak? Biz kantincilerin durumu ne olacak? Ev kiramızı ödeyemiyoruz. Elektrik, su, doğal gaz faturaları, mutfak giderleri… Devletten artık bir destek bekliyoruz.” diye konuştu.

“Sabit bir gelirle kantinciler desteklenmeli”

Belli bir nakdi yardım yapılmasını istediklerini dile getiren Biçim, şöyle devam etti: “Kantinci esnafının en kötü ihtimalle işsizlik maaşına bağlanmasını talep ediyoruz. Kantinciler Bağ-Kur prim borcu, vergi, çöp vergisi, oda aidatlarından muaf edilmelidir. Bankalardaki mevcut borçlarının ötelenmesi ya da ödemelerinin durdurulması, aylık sabit bir gelirle kantincilerin desteklenmesini istiyoruz. Devletin esnafın ayakta kalabilmesi için artık yardım elini uzatması gerekiyor. Kantincilerin seslerini artık duymaları gerekiyor.”

“Birileri bu haykırışlarımızı duyması gerekiyor”

İşsizliğin sağlıklarını bozduğunu söyleyen Biçim, “Ne yapacağız bilmiyoruz. Pandemi süreci belki bizim sağlığımızı bozmadı ama bu işsizlik sağlımızı bozacak seviyeye geldi. Artık birileri bu haykırışlarımızı duyması gerekiyor. Kantinci esnafı nasıl ayakta duracak? Ailesine nasıl bakacak? Daha önce çektikleri kredilerin ödemeleri geldi. Devlet bize bir el atmasa bu borcun altında eziliriz. Sadece biz değiliz. Bizim çalışanlarımız var, tedarikçilerimiz var. Genel olarak sıkıntı içindeyiz. 8 aydır hiçbir kantinci hiçbir işte çalışmıyor. Sezon boyunca okulların açılmayacağı söylense bizler başımızın çaresine bakacağız. Yoksa kimse bir ay için kimseyi işe almıyor. O yüzden oturup iş yerlerimizin açılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ciddi psikolojik baskı altındayız”

Kantinci esnafı Mehmet Nur Bulut ise büyük bir mağduriyet yaşamalarına rağmen hiçbir destek alamadıklarını söyledi.

Kendilerinin de desteklenmesi gerektiğini belirten Bulut, “Pandemi sürecinde esnaf olarak en mağdur olan kesimlerden biriyiz. 8 aydır kantinlerimiz kapalıdır. Kapalı olan kantinlerimizin bile vergisini veriyoruz, Bağ-Kur’unu ödüyoruz. Muhasebeci ücreti, oda aidatını ödüyoruz. Hiçbir gelirimiz olmamasına rağmen devlet hepsini bizden talep ediyor. Bu pandemi sürecinde devlet birçok kesime el uzattı. Yalnız biz kantinciler olarak şu ana kadar hiçbir destek alamadık. Bağ-Kur’u, vergileri çalışmamamıza rağmen vermemiz haksızlıktır, mağdur oluyoruz. İstiyoruz ki devlet kantinci esnafını da görsün. Çünkü her ailede 4-5 kişi var. Kimileri kiralarını bile ödeyemiyor. Elimizdeki tüm imkânları da kullandık. Ciddi psikolojik baskı altındayız. Bir an önce ciddi bir destek bekliyoruz.” diye konuştu.(İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir