• DOLAR 8.156
  • EURO 9.735
  • ALTIN 457.312
  • ...
Siyonist işgal rejiminin  Filistin köyünü yıkmasına kınama!

Arap Birliği, Filistin, Ürdün ve Katar, Siyonist işgal rejiminin işgal altındaki Batı Şeria kırsalında Filistinli bedevilerin yaşadığı Hammisa köyünü yıkmasına tepki gösterdi.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı ve Filistin Bölümü Başkanı Said Ebu Ali, Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan açıklamasında, Siyonist işgal rejiminin Hammisa köyünün yıkmasını "uluslararası hukuk kuralları ve sözleşmelerin ihlali" olarak niteledi.

Bu yıkımın Siyonist işgal rejiminin son yıllardaki en büyük tehcir operasyonu olduğuna dikkati çeken Ebu Ali, Siyonist işgal rejiminin Filistin topraklarını ilhak projeleri ve etnik temizlik planı çerçevesinde yürüttüğü bu politikaya karşı uyarıda bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Siyonist işgal rejiminin yıkımları, etnik temizlik ve sömürge alanını genişletmek için işlenen suçlar olarak değerlendirildi.

Açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM),Siyonist işgal rejiminin işlediği suçlara karşı soruşturma açması talep edildi.

Yasa dışı uygulamalarını durdurması için Siyonist işgal rejimine  baskı yapılması çağrısı
Ürdün Dışişleri Bakanlığı da yıkımlara tepki göstererek, yasa dışı uygulamalarına son vermesi için Siyonist işgal rejiminin üzerinde baskı oluşturmak amacıyla uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Bakanlığın açıklamasında, Siyonist işgal rejiminin yıkımları ve Filistin topraklarını ele geçirmesinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu, insan haklarını açıkça ihlal ettiği aktarıldı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hammisa köyünün yıkılması kınanarak, bunun Filistinlileri zorla göç ettirme ve yaşadıkları bölgeleri yok etme amacıyla yapılan hukuk dışı bir yöntem olduğu ve uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiği belirtildi.

Açıklamada, uluslararası topluma Filistin halkının korunması için acil harekete geçme ve bu ihlallerine karşı Siyonist işgal rejimini yargılama çağrısında bulunuldu.

İşgal altındaki Batı Şeria'ya bağlı Tubas kentinin doğu kırsalında Filistinli bedevilerin yaşadığı Hammisa köyüne 3 Kasım'da baskın düzenleyen Siyonist işgal rejimi güçleri, 23 ailenin yaşadığı 11 evi yerle bir etmişti.

Siyonist işgal rejiminin yıllardır gerçekleştirdiği en büyük yıkımlardan biri olan ve soğuk kış aylarının başladığı günlerde gerçekleşen bu yıkım sonucu 41'i çocuk 73 Filistinli evsiz kalmıştı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir