• DOLAR 13.675
  • EURO 15.519
  • ALTIN 783.821
  • ...
Dünyanın en büyük teleskobu gökbilimcilere açılıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Çin'de bulunan dünyanın en büyük tek çanak radyo gözlemevi FAST/HIZLI, yer çekimsel dalgaların tespit edilmesine yardımcı olabilecek ve hızlı radyo patlamaları olarak bilinen gizemli kısa süreli radyasyon patlamalarını araştırmaya yardımcı olabilecek son derece hassas gözlemler çağını başlatarak dünyanın dört bir yanındaki gökbilimcilere açılmaya hazırlanıyor.

FAST/HIZLI, Porto Riko'daki bir sonraki en büyük tek çanak teleskop olan Arecibo Gözlemevi'nin iki katı büyüklüğündeki bir alandan radyo dalgalarını toplayacak.

FAST, test aşamasında bile 100'den fazla pulsar/ölü yıldız keşfetti.

Çin gözlemevi FAST/HIZLI'nın devasa boyutu, pulsarlar olarak bilinen ölü yıldızların dönen çekirdeklerinden ve uzak galaksilerdeki hidrojen gibi Evren genelinde bir dizi kaynaktan gelen son derece zayıf radyo dalgası fısıltılarını algılayabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, dünya dışı yaşamı barındırabilecek dış gezegenleri bulmak için radyo dalgalarını kullanarak radyoastronomide bir sınır keşfedecek. FAST'ın Samanyolu dışındaki galaksiler de dahil olmak üzere pulsarları/ölü yıldızları incelemek için kullanılabileceği belirtiliyor. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir