• DOLAR 7.464
  • EURO 9.024
  • ALTIN 438.14
  • ...
Elâzığ'da "Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferans

Edibe Can Müftülük Sitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen "Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferansa İl Valisi Erkaya Yırık, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

"Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferans, İl Müftü Yardımcısı Özer Cömert’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

“Çocuklar ailenin yanı sıra milletlerin ve toplumların geleceği için de önemli bir yer teşkil etmektedir”

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Aydın, Peygamberimizin âlemlere rahmet olarak gönderildiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

Asırlardır İslam'ın sancaktarlığını yapan, tarihin akışına yön veren, geniş coğrafyalarda medeniyetler inşa etmiş bir milletin evlatları olarak en çok O’na hürmet eder, en çok hasretle O’nu özler, sözlerin en güzeli ile en çok O’nu anarız. Şiirlerin en güzelini O’nun için yazar, O’nun için okuruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu seneki Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlemiştir. Bu vesile ile hafta boyunca insanlık için her konuda örnek olan Peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) insanın şahsiyetinin oluşumunda en etkili dönem olan çocukluk dönemine ait tavsiye ile uygulamalarının ve dünya hayatının süsü olan çocuğa yönelik yaklaşımını anlamaya çalışacağız. Çocuklar ailenin yanı sıra milletlerin ve toplumların geleceği için de önemli bir yer teşkil etmektedir. İnanç ve medeniyet değerlerine bağlı yetiştirilen çocuklar içinde yaşadıkları toplumun ve milletlerin sağlam temeller üzerinde yükselmesine vesile olacaktır. Bu vesile ile Mevlid-i Nebi Haftası’nın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.

“Rabbim bizleri de O’nun ahlakı ile ahlaklanmayı nasip eylesin”

Bir selamlama konuşması yapan Vali Erkaya Yırık ise Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) en güzel ahlak üzere gönderildiğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Rabbim bizleri de O’nun ahlakı ile ahlaklanmayı nasip eylesin! Fahri Kâinat, Server-i Âlem, iki cihan güneşi Peygamber Efendimizi (sallallahu aleyhi ve sellem) bugün anıyoruz. Bir hafta gibi kısa bir sürede O’nu (sallallahu aleyhi ve sellem) anlatmak mümkün değildir. O (sallallahu aleyhi ve sellem) en güzel ahlak üzere gönderilmiş bir peygamberdi. Rabbim bizleri de O’nun (sallallahu aleyhi ve sellem) ahlakı ile ahlaklanmayı nasip eylesin. O’nun her tavrı, her vasfı ve her ahlakı bizim için örnektir. Bu akşamın hürmetine Peygamber Efendimiz ’in şefaatine nail olmayı temenni ediyorum.”

"İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde peygamber efendimizi tanıma, anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir"

2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasının, “Peygamberimiz ve Çocuk” olduğunu belirten DİB Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca, “İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde peygamber efendimizi tanıma, anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir! Dünyanın kurulmasından bu tarafa geçen süre içerisinde Hak ile batılın savaşı kıyamete kadar hiç bitmeksizin devam etti, devam edecek. İnsanoğlunun yaratılışından itibaren neredeyse şeytanın hilesi ve vesveseleriyle Allah'a karşı mahlûkatı isyana çağırmak, Allah'ın razı olmadığı bir hayatı yaşamak üzere yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak isteyen batıl temsilcileri Hakk’ın temsilcileri ile mücadele edip durdular. Günümüzde ayyuka çıkan İslam ve Peygamber düşmanlığı bunun bir sonucudur. İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde Peygamber Efendimizi tanıma, anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklar dünyaya geldikleri zaman haklarıyla birlikte geliyorlar!”

Anne ve babalar olarak bu görevleri nasıl yerine getireceğimiz konusunda Rabbimizin emirlerini ve Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) uygulamalarını göz önünde bulundurarak hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Karaca, “Peygamberimiz nasıl bir metot uyguladıysa bizler de çocuklarımızı öyle yetiştireceğiz. Onları en güzel şekilde yetiştirip böylece, devletimizin, milletimizin, dinimizin ve insanlığın hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık bir saat süren ve ilgiyle takip edilen konferansın ardından protokol tarafından çocuklara çeşitli hediyeler verildi. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir