• DOLAR 7.834
  • EURO 9.379
  • ALTIN 448.338
  • ...
Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan Siyonist işgal rejimiyle müzakere açıklaması

Avn, "İsrail'le deniz sınırını belirlemek amacıyla başlayan müzakerelerin, Lübnan'ın egemenlik haklarını koruyacak bir anlaşmayla sonuçlanmasını umuyoruz." dedi.

İki ülke arasındaki sınır anlaşmazlığı
Lübnan ile Siyonist işgal rejimi arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. Siyonist işgal rejimi, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, Siyonist işgal rejimi kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Siyonist işgal rejimi ayrıca, 87 kilometre uzunluğundaki Lübnan'ın kara sınırında da Şeba Çiftlikleri ile diğer bazı bölgelerdeki işgalini sürdürüyor.

İki ülke arasındaki sınır ihtilafının çözümü için 2010'dan beri ABD'li yetkililerle süreci yöneten Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, BM himayesinde Siyonist işgal rejimiyle hem kara hem deniz sınırlarını belirleme müzakereleri için "çerçeve anlaşmasına" varıldığını duyurmuştu.

Müzakerelerin Lübnan'ın güneyindeki UNIFIL karargâhında yürütüleceğini aktaran Berri, yıllardır sürdürdüğü görevini artık müzakerelerde Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın öncülüğünde Lübnan'ı temsil edecek orduya bıraktığını belirtmişti.

BM himayesinde ve ABD ara buluculuğunda müzakerelerinin ilk oturumu için 14 Ekim'de bir araya gelen Lübnan ve Siyonist işgal rejimi heyetlerinin 26 Ekim'de de UNIFIL karargâhında ikinci görüşmeyi gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir