• DOLAR 7.838
  • EURO 9.296
  • ALTIN 484.922
  • ...
İffet Kahramanı sahabe Safvân Bin Muattal'ın türbesi yenileniyor
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Allah Resulünün "Ben onun hakkında hayırdan başka bir şey bilmem." dediği İffet Kahramanı Hazreti Safvân Bin Muattal'ı ziyaret etmek için değişik illerden gelen vatandaşlar, ziyaretleri daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Çalışmlar tamamlandığında on binlerce insanın aynı anda ziyaret edebileceği türbe hakkında bilgi veren proje müdürü Altan Tutak, "Türbemiz kubbeli bir yapıya sahip olup, kubbenin en üst noktası 18 metre yüksekliğinde olacak. Yaklaşık 300 metrekare kurulumu var. Bayan ve erkek ayrı olacak şekilde iki girişi olacak. Çatı kurşun kaplama, duvarlar limra taşı kaplama, içeride kalem işi nakışların yanı sıra çeşitli süsleme ve nakışlar yer alacak şekilde küçük bir cami diye bileceğimiz bir yapı olacak." dedi.

"5 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek"

Külliye içerisinde yer alan cami ve sanduka hakkında bilgi veren Tutak, "Burası bir külliye inşaatıdır. Külliye içerisinde lojman binası, kesimhane binası, iki şadırvan, cami, türbe, otopark, çevre düzenlemesi ve yeşillendirilecek alanlar var. Sayı anlamında en az 30 bin kişiyi ağırlayabilecek bir külliye olacak. Türbenin sandukası ahşaptan olacak. Daha önce var olan sandukayı emanet aldık. Yerine yenisi yapılacak. Türbenin etrafında ahşap seperatör ile bay ve bayanların ziyaret alanları ayrılacak. Ziyarete gelen vatandaşlar, eski duruma göre türbeyi çok daha rahat bir şekilde ziyarete edebilecek. Cami iki minareli olup, 2 bin kişinin namaz kılabileceği kapalı bir alan sahip olacak. 20 kubbeden oluşan revaklı alanı da kattığımız zaman aynı anda 5 bin kişi namaz kılabilecek." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir