• DOLAR 8.65
  • EURO 10.323
  • ALTIN 493.867
  • ...
ABD'den S-400 açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin sistemi aktive etmesi halinde bunun ABD ile güvenlik ilişkileri açısından ciddi sonuçları olacağını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Bu adım, Türkiye'nin bir NATO müttefiki ve ABD'nin stratejik ortağı olarak taşıdığı sorumluluklara ters düşmektedir." dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da "Bunu yapmak, güvenlik ilişkileri açısından ciddi riskler doğurur." ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, "Eğer doğruysa, Bakanlık testi kuvvetle kınamaktadır. Şu hususta açık olduk: Operasyonel bir S-400 sistemi Türkiye'nin ABD ve NATO müttefiki olarak taşıdığı yükümlülüklerle uyuşmamaktadır. Türkiye'nin sistemi satın almasına itiraz ediyoruz ve Türkiye'nin bunu operasyonel hale getirmekte olduğu haberlerinden derin kaygı duyuyoruz." dedi. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir