• DOLAR 8.288
  • EURO 9.675
  • ALTIN 498.027
  • ...
ABD Savunma Bakanlığı: Yolcu uçaklarında corona virüsün bulaşma riski yok denecek kadar az

Söz konusu çalışmada, yolcu uçaklarında bulunan modern hava filtreleme sistemleri sayesinde kabinde virüs bulaşma riskinin neredeyse sıfır olduğu bir kişinin enfekte olması için Covid-19’lu biriyle aynı uçakta en az 54 saat geçirmesi gerektiği belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın yaptığı araştırmada,  uçuşlarda yeni tip  corona virüse maruz kalma riski çok düşük olduğu belirtildi. Söz konusu çalışma, pandeminin seyahat üzerindeki ezici etkisinden kurtulmaya çalışan havayolu endüstrisi için hayat kurtarıcı olabilir.

ABD Ulaştırma Komutanlığı, Savunma İleri Araştırma Proje Ajansı (DARPA) ve Hava Hareketlilik Komutanlığı’nın dahil olduğu çalışma kapsamında, tamamen dolu Boeing 777-200 ve 767-300  modeline sahip yolcu uçaklarında virüsün nasıl yayıldığını modellendi.

Araştırmada, tüm koltuklar dolu olsa bile, yolcuların maske taktığında virüsün bulaş riskinin yüzde 0,0003 olduğu  hesaplandı. Uzmanlar ayrıca maskelerin, komşu koltuklarda bile biri öksürdüğünde enfeksiyona maruz kalma olasılığı değişmediğini öne sürdü.

Bununla birlikte çalışmada, uçakta yalnızca bir kişinin enfekte olduğunu varsayıldı ve yolcu hareketinin etkilerini simülasyona dahil edilmedi.

Araştırmacılar, uçaklardaki modern hava sistemlerinin corona virüsün yolcu kabininde olanak tanımadığını söyledi. Uçaktaki hızlı hava sirkülasyonu, aşağı doğru havalandırma ve filtreleme sistemleri sayesinde, havada virüslü partiküllerinin yaklaşık yüzde 99,99'unun altı dakika içinde kabin dışına filtre edildiğini tespit edildi.

Diğer yandan, araştırmacılar yolcunun corona virüse yakalanması için Covid-19 ile enfekte olan biriyle aynı uçakta 54 saat uçması gerekeceğini tahmin etti.

Amerikan havayolu United Airlines'ın yöneticilerinden Toby Enqvist, "Bu sonuçlar, uçuşunuz tamamen dolu olsa bile, uçakta Corona virüse maruz kalma şansınızın neredeyse yok olduğu anlamına geliyor" dedi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA),  ise araştırmanın bulgularını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 2020'nin başından bu yana sadece 1,2 milyar insanın uçakla seyahat ettiğini ancak sadece 44 uçuşta Covid-19 vakasınını tespit edildiğini söyledi.

IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac, “Hiçbir uçuş risksiz değil. Ancak şu ana kadar yaapılan çalışmalar, uçağın içinde corona virüse yakalanma riskiyle  yıldırım çarpma riskinin aynı kategoride olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

(NTV)

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir