• DOLAR 8.566
  • EURO 10.117
  • ALTIN 495.332
  • ...
Hatay’daki yangınları PKK üstlendi

Hatay’ın Belen ilçesinde çıkan, Arsuz ve İskenderun ilçelerine de sıçrayan yangın, 3 gündür kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yerleşim yerlerine de ulaşan alevler ev ve işyerlerine de sıçradı.

Hatay Valiliği, kısa süre içinde birçok noktada başlayan yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını ve gözaltıların olduğunu açıklarken PKK'ye bağlı “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” yangınları kendilerinin çıkardığını öne sürdü.

PKK’nin çıkardığı yangın sonrası binlerce ağaç yanarken hayvanlar da telef oldu. Sosyal medyada hayvanların yandığı görüntüler yürek burktu.

Vatandaşlar doğayı hedef alan örgüte sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'daki yangının 300-400 hektarlık bir alanı etkilediğini belirterek, "Yangından 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı ve 70 vatandaşımız etkilendi. Hasar tespit çalışmaları yangın bittikten sonra devam edecek." dedi.

PKK, geçtiğimiz senelerde İzmir, Antalya, Muğla gibi kentlerdeki yangınları üstlenmişti. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında İstanbul'da çıkan orman yangınlarını da örgütün üstlendiği belirtilmişti.

İstanbul'da Şamlar Ormanı'nı yakmaya çalışırken yakalanan 3 kişi, talimatı PKK’den aldıklarını itiraf etmişti.

Yine İstanbul Tuzla'da orman yakmak isterken yakalanan Yakup Akman'ın da PKK ile bağlantısı ortaya çıkmıştı.

Yine ABD’nin emri ile Suriye’de tarım alanlarında yangınlar çıkartan PKK, 6-8 Ekim katliamının yıl dönümünde bu kez doğa vahşine imza atması şaşırtıcı bulunmadı. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir