• DOLAR 7.97
  • EURO 9.463
  • ALTIN 487.38
  • ...
Gaziantep'te Genç Memur-Sen'den Azerbaycan'a destek açıklaması

Memur-Sen Gaziantep Şubesinin hizmet binası önünde düzenlenen basın açıklaması Coronavirus (Covid-19) tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını Genç Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Cumalı Kiraz, bugün 81 ilde Ermenistan'ı protesto etmek için alanlarda olduklarını ifade etti.

Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeş iki ülke olduğunu belirten Kiraz, “Tüm diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine ‘kardeş’ diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu telaffuzu ile vakidir. İki devlet tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir.” dedi.

“Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir”

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarını kınayarak Azerbaycan'a destek açıklamasında bulunan Kiraz, “Kardeş ülke Azerbaycan’da son zamanlarda yaşanan hadiseler kamuoyunun malumudur. Zira bu hadisenin bugünün meselesi olmadığını ve tarihe geçmiş kara bir leke olarak günümüze kadar geldiğini bütün dünya bilmektedir. Ermenistan otuz sene önce uluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmiş ve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile adeta bir katliam gerçekleştirmiştir. Azerbaycan topraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek, başta Hocalı’da yaptığı soykırım ile insanlık suçu işleyen Ermenistan’ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz.  Ancak ne acıdır ki bütün dünya devletlerinin söz konusu ‘biz’ olunca ortaya koyduğu ‘üç maymun’u oynama tavrı yine değişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir.” diye konuştu.

Kiraz, Azerbaycan’ın yaşanan bunca kıyımdan sonra kendi öz toprağını geri almak için her türlü meşru gayreti sarf ettiğini ancak uluslararası camianın bu duruma duyarsız kalması üzerine Ermenistan’ın bu durumdan güç alarak “şımarık” tavrını sürdürdüğünü ve her koşulda provokasyonlarını devam ettirdiğini belirtti.

“Türkiye’nin Azerbaycan’a yardımı ve desteği her anlamda devam etmelidir”

Ermenistan'ın 28 Eylül sabahı başlatmış olduğu saldırıları ahlaksızlık olarak nitelendiren Kiraz, şunları söyledi:

“Bir yandan kendi toprakları işgal edilen kardeş ülke, diğer yandan ise işgalci konumunda olan bir ülke varken, bizlere de ‘dünya beşten büyüktür’ diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerinin inisiyatif almaya ve Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz. Ülkemizin Azerbaycan’a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedir kardeş Azerbaycan’a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir. Bilinmelidir ki Türkiye’nin Azerbaycan’a yardımı ve desteği de her anlamda devam etmelidir.”

“Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız”

Kiraz, “Bizler, bugün Ermenistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarına yönelik haksız saldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahı olmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız. Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, iki devlet bir millet olduğumuz Azerbaycan halkının yanında her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz. Dualarımız ve desteğimiz can Azerbaycan’ın zaferi içindir.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir