• DOLAR 7.843
  • EURO 9.297
  • ALTIN 483.585
  • ...
HDP'den aynı terane: 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu değiliz!
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

HDP'lilere yönelik 7 ilde düzenlenen operasyonlara ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ​HDP/PKK'nin yönlendirmeleri üzerine 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen saldırılarda bir etkilerinin olmadığını savundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani olayları bahanesiyle 2014'te düzenlenen saldırılara ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Aralarında Alp Altınörs, Nazmi Gör, Ali Ürküt, Altan Tan, Ayla Akat Aka, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Gülfer Kaya, Beyza Üstün, Ayhan Bilgen'in bulunduğu bir çok kişi soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, operasyonların ardından HDP Genel Merkezinde basın açıklaması yaptı.

Sancar, emri altında bulundukları PKK/KCK yöneticileri ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK'ye yakın bazı basın yayın organlarında halkı sokağa çıkartıp eylemler gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda yaptıkları çağrılar sabit olmasına rağmen bunları görmezden gelen ifadelerde bulundu.

Sancar, "6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değildir. Bu olayda partimizin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil yoktur. 6 yıldır uğraşmalarına rağmen bu olaylarda partimizin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil ortaya koyamadılar, HDP'yi etkisizleştirmeye, mümkünse bitirmeye azmetmiş görünüyorlar; ama bu çaba nafiledir." iddialarında bulundu.

HDP/PKK'nin yönlendirmeleri üzerine 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen saldırılarda Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş başta olmak üzere 37 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırılarda 700'ü aşkın kişi yaralanmış, yüzlerce okul yakılmış, kamu binası tahrip edilmiş, ev ve işyerleri yağmalanmıştı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir