• DOLAR 7.813
  • EURO 9.278
  • ALTIN 484.071
  • ...
Belarus, AB'yi Lukashenko'nun rakibini toplantıya davet etmemesi konusunda uyardı

 

Beyaz Rusya Dışişleri bakanlığının, görüşünü Avrupalı ​​diplomatlara bildirdiği kaydedildi.

Muhalif siyasetçi Tsikhanouskaya, Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun Belarus'taki 26 yıllık iktidarına en büyük meydan okumayı yönetmişti.

Daha önce Tsikhanouskaya'nın önümüzdeki hafta Avrupa dışişleri bakanları toplantısına katılmasının beklendiği belirtilmişti.

"Belarus AB ülkesi değil, onlar kendi işlerine baksın"

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Batı'yı kendisi ülkede iktidarını pekiştirmeye çalışırken huzursuzluk çıkarmakla suçladı.

Avrupa Birliği'nin (AB) Belarus'a yönelik yaptırım kararı sonrası düzenlenen bir toplantıda konuşan Lukaşenko, Belarus'un bir AB ülkesi olmadığını söyleyerek eleştirileri reddetti.

Lukaşenko, AB liderlerine "kendi işlerine bakma" çağrısı yaparak Batı'yı, protestolara finansal kaynak sağlamakla suçladığı belirtildi.

Lukaşenko ayrıca Devlet Güvenlik Komitesi KGB'ye "protestoları düzenleyenlerin kışkırtıcılarını bulma ve durdurma" talimatı verdi ve "Minsk'te artık huzursuzluk olmamalı. İnsanlar yorgun. Barış ve sessizlik istiyorlar" ifadelerini kullandı.

AB liderleri çarşamba günü düzenlenen zirvede, Belarus'taki seçim sonuçlarını seçimlerin adil ve özgür yapılmaması nedeniyle kabul etmeme kararı almıştı. (İLKHA)

 Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir