• DOLAR 7.943
  • EURO 9.403
  • ALTIN 487.96
  • ...
Pompeo'dan Vatikan-Çin arasındaki piskopos anlaşmasına tepki

Pompeo, Vatikan’ın 2 yıl önce Katolik piskoposların atanmasıyla ilgili Çin’le yaptığı antlaşmanın uzatılmaması gerektiğini söyledi.

2018 yılında Vatikan ve Çin arasında yapılan antlaşmanın süresi Ekim ayında doluyor, ancak Vatikan antlaşmayı uzatma niyetinde olduklarını açıklamıştı.

Pompeo, Vatikan’ın antlaşmayı uzatması durumunda kendi ahlaki otoritesini tehlikeye atacağını belirtti.

Pompeo, konuyla ilgili kendi resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Vatikan 2 yıl önce Çinli Katoliklere yardım etme umuduyla Çin Komünist Partisi ile bir antlaşmaya vardı. Fakat Çin Komünist Partisinin inanç sahiplerine karşı tacizleri daha da kötü bir seviyeye ulaştı." İfadelerine yer verdi.

Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan ile Çin arasında 2018 yılında Katolik din adamlarının atanması konusunda bir anlaşma imzalandı. Bu antlaşma ile, 1951'den beri kesik olan Vatikan-Çin diplomatik ilişkilerinin yeniden başlaması yolunda adım atıldı.

Bu antlaşmadan sonra, 10 milyon kadar Katolik'in bulunduğu Çin'de daha önce Pekin yönetimi tarafından belirlenen piskoposlar, iki ülke yönetimlerinin iş birliği ile atanmaya başlanmıştı. (İLKHA)

 Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir