• DOLAR 8.44
  • EURO 10.075
  • ALTIN 492.353
  • ...
Üreticiler, 'Van Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı'ndan umutlu
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Türkiye'de ve dünyada hızla yayılan ve hâlen aşısı tam anlamıyla bulunamayan Covid-19 ile mücadele kararlılıkla devam ederken, dün 10’uncu Van Doğu Anadolu tarım, Gıda ve hayvancılık Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

81 ilden doğal ürünlerin hijyenik ve kurallara uygun olarak sergilendiği fuar, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde 10-13 Eylül tarihleri arasında açık olacak. Ayrıca kent merkezinden fuar alanına her saat başı ücretsiz olarak hizmet veren servislerle vatandaşların fuar alanına kolayca ulaşmaları sağlanıyor.

Yurdun birçok yerinden gelerek fuarda stant açan üreticiler, pandemi sürecinde açılan fuarın gerekli kurallara uymak şartıyla kendileri ve Vanlılar için güzel geçeceğine inandıklarını belirttiler.

Bu sene pandemiden dolayı vatandaşların ürünlere daha temkinli yaklaştıklarını ve ikram edilen ürünlerden imtina edildiğini belirten üreticiler, ürünlerinin gerekli bütün kurallara uyduğunu belirterek, ürünlerinin gönül rahatlığıyla tüketilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Mart aynından sonra yöresel fuarların iptal edildiğini hatırlatan ve Trabzon yöresine ait ürünler satan İsmail Aydın, insan sağlığının her şeyden daha önemli olduğunu belirterek, “1 Eylül'den sonra devletimiz fuar yasasını açtı. Bakalım burası ilk fuar zaten, burası yöresel fuarların devam edip etmeyeceğini belli edecek. Hijyene, sosyal mesafeye temizliğe önem vereceğiz. Ürünlerimizi tanıtıp satış yapacağız İnşallah.” dedi.

 

Kahramanmaraş’tan getirdikleri ürünlerin tanıtımı ve satışı için fuara geldiklerini ifade eden Ahmet Akkurt, “Bütün Van halkını fuara bekliyoruz. Fuara rağbet inşallah iyi olur, iyi olmasını istiyoruz temennimiz bu yönde. Pandemiden dolayı rağbet düşebilir ama ürünlerimiz gayet temiz, hijyenik ve bütün kurallara uymaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Bal üreticisi olduklarını ve Van’da kendilerine ait bir iş yerlerinin olduğu belirten Fırat Arslan “Bu fuar vesilesiyle işyerimizin tanıtımını yapıyoruz. Bu pandemi sürecinde İnsanların gelip bizi tanımaları doğal ve güzel şeyleri yemelerini istiyoruz. Herkesi fuara bekliyoruz. Bütün ürünlerimiz hijyeniktir ve kapalı bir şekilde satıyoruz.” şeklinde konuştu. 

 

“Sahte ballara rağbet edilmesin” 

Meşhur Hakkâri Karakovan balını tanıtımı ve satışı için fuarda stant açtığını belirten Şaban Zirek, Hakkâri ve Van Balı adı altında piyasada birçok sahte balın satıldığını hatırlatarak, vatandaşların bu ballara rağbet etmemeleri gerektiğini dile getirdi.

Zirek, “Bu sene pandemiden dolayı fuara olan rağbet azalmış durumdadır. Ben Hakkâri’den bilerek geldim. Hem fuarı açanlara hem de Van halkına destek olmak amacıyla geldim. İnsanların pandemi sürecine ve maske kurallarına alışmaları için ve fuara gelerek ihtiyaçlarını karşılamalarını istiyoruz. Halkımıza elimizden ne geliyorsa yardımcı olacağız. Balımız orijinaldir, garantilidir patentlidir, markadır ve yüzde 100 organiktir.” diye konuştu. 

 

“İnsanların evlerinde kalmaları daha iyi”

Malatya’dan gelen ve yöresel ürünlerin tanıtım ve satışını yapan Batuhan Özdemir ise, “Malatya'nın yöresel ürünlerini getirdik. Van'da düzenlene fuara ilk defa katılıyorum. Alınan tedbirler güzel yeterli ama pandemi den dolayı rağbet düşük, insan akışı az. Bu durum bizim işlerimizi etkiliyor ama elden bir şey gelmez. Biz iyi bir satış yapıp gitmek istiyoruz ama vatandaşlarımız da pandemiden dolayı haklı olarak evlerinden çok çıkmıyorlar. Bizim için kötü ama vatandaşlar için evlerinde kalmaları daha iyi” dedi.

 

Yaklaşık 4 yıldır Van'da düzenlenen fuarlara katıldıklarını ifade eden Ali Korkmaz, Çankırı’nın meşhur kaya tuzunu tanıtıp satışını yaptıklarını ve kendilerine gösterilen ilgiden gayet memnun oldukları belirtti.

Korkmaz, “Doğal kaya tuzu getiriyoruz ve değirmende öğütüyoruz. Sattığımız tuzun herhangi bir yan etkisi yok. Tuzdan yapılan ürünleri satıyoruz. Baya rağbet görüyoruz. İnsanlarda bir çekingenlik var ama yavaş yavaş alışılıyor. Geçen hafta Çanakkale'de de fuara katıldık insanlar yavaş yavaş alışıyor fuarlara o yüzden çekinmeden bu fuara da katıldık.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir