• DOLAR 7.811
  • EURO 9.35
  • ALTIN 448.75
  • ...
Bakan Koca: Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri illerinde yeni sağlık alanları açacağız

Türkiye geneli yatak doluluk oranının yüzde 52, yoğun bakım yüzde 67, solunum cihazı yüzde 32 olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Covid-19 salgınında güçlü sağlık altyapısı, tecrübeli ve özverili sağlık çalışanlarıyla başarılı bir sınav verdiğini anımsatan Koca, dünyanın malzeme ve erişime zorluklar yaşadığı dönemde Türkiye'nin 150'den fazla ülkeye yardım yaptığını hatırlattı.

Koca, "Alışkanlıklarımız, geleneklerimiz, sosyo-kültürel yapımız, bizleri kontrollü olmayan bir sosyal hayatta yüz yüze getirdi. Bunun sonuçlarını gördük. Van, Muş, Bitlis, Hakkari illerimizde bizzat ilgilendik. Valilerimiz, sağlık yöneticilerimizle sık sık görüştük. Yatak, cihaz, malzeme ve personel takviyesi yaptık. Öncelikli illerde alınan tedbirlerin etkisinin değerlendirilmesi sonucu bazı tedbirlerin hasta sayısını azalttığını yakından müşahade ettik." dedi.

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'deki Covid-19 istatistiğini açıklayan Koca, şu bilgileri paylaştı:

Bugün Van'ı merkez alarak Bitlis, Muş ve Hakkâri illerimizi değerlendirdik. Bu 4 ilimizle ilgili detayları paylaşmak istiyorum. Van'da son hafta yüzde 17 oranında artış yaşandı. Muş'ta son haftada yüzde 8 azalma olarak görüldü. Hakkâri'de son haftada sabit kaldı. Bitlis'te son hafta sabit kaldık. 4 ilimizde 65 yaş üstüne baktığımızda Van'da 4 kat, diğer üç ilde 3 kat olduğunu gördük. Büyüklerimizi koruma konusunda çok daha fazla çaba göstermeliyiz. Hasta yatak kapasitelerimiz, yoğun bakım yataklarımızda Van'da önümüzdeki günlerde 93 yatak ilave ederek 221'e çıkarıyoruz. Van'da yatak doluluk yüzde 54, yoğun bakım yüzde 74. Bitlis'te yoğun bakım yatak sayımızı 80'e çıkarıyoruz. Bitlis'te 55 yatakla doluluk oranımız yüzde 51, yatak doluluk yüzde 43. Muş'ta yoğun bakım sayımızı 48 yatağa çıkarmış olacağız. Yatak doluluk oranımız yüzde 35, yoğun bakım yüzde 58'dir. Hakkâri'de yoğun bakım yatak sayımızı 44'e çıkarmış olacağız. Hakkâri'de yatak doluluk yüzde 51, yoğun bakım yüzde 47'dir.

4 ildeki filyasyon durumunu da değerlendiren Koca, "Van'da salgın başında 80 olan ekip sayımızı 128'e yükselttik. Bugün filyasyon ekip sayımız 150 ekibe ulaşacak. Bitlis'te filyasyon 90, Hakkâri'de 65'e, Muş'ta 50 ekibe çıkardık. Van'da temaslılara ulaşma süremiz 17 saate kadar düştü. Bölgede hasta sayıları artış halen devam etmektedir. İllerde filyasyon için adresinde bulunamayanların oranı yüzde 9,2. Temaslı ve şüphelilerin kendilerini izole etmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bir tek hasta kalmayıncaya kadar birlikte mücadeleye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri'de yapılacak yeni hastanelerle sağlık alt yapısını daha da güçlendireceklerini dile getiren Koca, "75 yataklı Başkale Devlet Hastanesi projeleri bu yıl içinde tamamlanarak inşaatına başlanmış olacak. Hasköy Devlet Hastanemizin ilavesini yaptık. Muş merkezde 500 yataklı eğitim araştırma hastanemizi yatırım programına aldık. Hakkâri'de Derecik İlçe Hastanemizi bu yıl hizmete alacağız. Yüksekova'da ağız diş sağlığı merkezini yatırım programımıza aldık. Hakkâri'de 100 yataklı ek bina için hasta tashih süreci tamamlandı. Bitlis'te 50 yataklı Anafem tesisimizi açmış olacağız." diye konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir