• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Malatya'nın "Kültür Envanteri" çıkarıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Büyükşehir Belediyesi'nin, Malatya'nın kültürüne katkı sunmak amacıyla ocak ayında başlatmış olduğu "Kültür Envanteri" çalışmalarında sona gelindi.  

Malatya tarihinin ve kültürünün ayağa kaldırılması amacıyla, Malatya genelinde bulunan yüzlerce tarihi eserin tespiti yapılarak gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir çalışmaya daha imza atılıyor.

"Çalışmalarımız Malatya genelinde yapıldı"

Malatya'nın Kültür Envanterini hazırlamak için 13 ilçede çalışmalar yaptıklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Proje Şube Müdürü Gökçek Boyraz, 2020 Ocak ayında başlatılan çalışmalarda Malatya genelinde toplam 805 eserin fotoğraflama çalışmalarının akabinde kimlik bilgilerini çıkardıklarını belirtti.

"Saha çalışması tamamlandı"

Boyraz, "İlimiz için çok önemli olan böylesine detaylı ve anlamlı bir projeyi gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duymaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanımızın yönergeleri doğrultusunda 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmaların saha bölümünü tamamladık." dedi.

"Kültür envanteri çalışması hem araştırmacılara hem de kenti gezip görmek isteyenlere kolaylık sağlayacak"

Kültür envanteri çalışmasının; kentin tarihi, sosyo-ekonomik durumu ve geleneksel yaşamı hakkında genel bilgiler içerdiğini aktaran Boyraz, "İlin tamamını kapsayan bir envanter çalışması 2014 yılında Malatya Valiliği tarafından basılmış ve o dönemde hazırlanan envanterde eser sayısı 420 olarak belirlenmişti. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz envanterde bu sayı 805'e çıkmıştır ve bu eserlerin bütününü içeren başka bir envanter bulunmamaktadır. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı, tescilli kültür varlıklarının dökümünü çıkararak gerek akademik araştırma yapan gerekse şehri gezmek-görmek ve tanımak isteyen vatandaşlarımıza hizmet sunmaktır. Kültür Envanteri çalışması, Doğal sit alanlarımızın, tabiat parklarımızın ve diğer doğal alanlarımızın da bir dökümünü içererek bununla birlikte şehrimizin tarihi, sosyo-ekonomik durumu ve geleneksel yaşamı hakkında da genel bilgiler verecektir." (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir