• DOLAR 16.7
  • EURO 17.576
  • ALTIN 975.774
  • ...
Kadınlarda kısırlığın 7 işareti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Op. Dr. Betül Kalay, kısırlığın hamile kalmada başarısız olunan sürenin uzunluğuna göre belirlendiğini, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl kadar gebelik oluşmadığı durumda doktorun kısır tanısı koyabileceğini dile getirdi.

Düzensiz regl dönemleri

Düzensiz regl dönemlerinin yumurtlama sorunlarının bir işareti olabileceğini belirten Op. Dr. Kalay, "Düzensiz dönemlerin çeşitli nedenleri vardır. Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS), düzensiz döngülerin ve yumurtlama ile ilişkili kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir. Diğer olasılıklar arasında düşük yumurtalık rezervleri, tiroid disfonksiyonu/fonksiyon bozukluğu, fazla kilolu veya aşırı zayıf olma, aşırı egzersiz yapma ve diğer nedenler olabilir." dedi.

Regl dönemlerinin çok ağrılı geçmesi

"Reglin ağrılı geçmesi yaygındır, ancak ağrılarınız dayanılmaz hale gelip ağrı ve sızı içinde yatakta kalmanıza neden oluyorsa, bu endometriozisin bir işareti olabilir." diyen Kalay,"Endometriozis, rahim içini döşeyen endometrium tabakasının rahmin dışındaki başka bir bölgede büyümesi sonucu gelişen ve sıklıkla ağrılı seyreden bir hastalıktır. Endometriozis, en sık olarak yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvisi örten dokuda görülür. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre, endometriozis, kısır kadınların yarısına kadarını etkiliyor. Regl ağrısının yaşam kalitenizi kötü şekilde etkilemesi/müdahale etmesi normal değildir." ifadelerini kullandı.

Sık sık düşük yapma

Sık düşük yapan kadınların hamileliklerinde yardıma ihtiyaç duyduklarını dile getiren Kalay, sözlerine şöyle devam etti:

Düşük, gebeliklerin yaklaşık yüzde 20'sinde görülür; ancak, tekrarlayan düşük yaygın bir durum değildir. Art arda iki düşük yaptıysanız, bir doktorla konuşma zamanı gelmiştir.

El ve ayaklarda üşüme

"Sıcak havalarda ısınmak için evde çorap ve eldiven giymeniz gerekiyorsa, bu iyiye işaret değildir." diyen Kalay, "Bu yüzden tiroid hormon seviyenizi kontrol ettirin, çünkü soğuk ayaklar ve eller hipotiroidizmin bir göstergesidir. Bu durum ayrıca, düzensiz yumurtlamaya neden olabilir ve adet döngünüzü etkileyebilir." ifadelerini kullandı.

Meme uçlarından sıvı sızması

"Eğer emzirmiyorsanız meme uçlarınızdan hiçbir şey çıkmaması gerekir." Diyen Kalay, sözlerine şunu ekledi:

Sızan meme uçları, vücudunuzun emzirme hormonu prolaktinini aşırı ürettiği hiperprolaktinemi olarak bilinen bir durumun olası bir işaretidir. Meme uçlarından sıvı gelmesinin nedenleri tiroid problemlerinden ilaçlara ve hatta hipofiz bezinizdeki iyi huylu tümöre kadar değişebilir. Yüksek prolaktin seviyeleri hormonal dengenizi etkiler ve yumurtlamayı bozar. Basit bir kan testi, aşırı prolaktin üretip üretmediğinizi belirleyebilir.

Yüz bölgesinde kıllanma

Kalay, şöyle devam etti:

Yüzünüz, kollarınız ve bacaklarınız gibi yerlerde aşırı kıllanma, yumurtalıklarınızın yumurta yapma veya salma kabiliyetini bozabilen PCOS'un (Polikistik over sendromu) yaygın belirtileridir. Polikistik over sendromu doğurganlık döneminde görülen endokrin bir hastalıktır. Neyse ki, bu hastalık kadınlarda tedavi edilebilir bir kısırlık nedenidir. Doğum kontrol hapları gibi ilaçlar kullanmak, durumu yönetmeye yardımcı olabilir.

35 yaşından büyük olmak

Kadın ve erkeğin doğurganlığının yaşla birlikte azaldığını vurgulayan Kalay, sözlerini şöyle noktaladı:" Kadınlar 35 yaşına geldiğinde kısırlık artar ve bu durum zamanla ilerlemeye devam eder. 30 yaşındaki bir kadının herhangi bir ayda gebe kalma şansı yüzde 20'dir, ancak 40 yaşındaki bir kadının sadece yüzde 5 şansı vardır. Ayrıca 35 yaşın üzerindeki kadınların da düşük yapma ve doğuştan hastalığı olan bebekleri olma olasılığı daha yüksektir." (İLKHA)



Bu haberler de ilginizi çekebilir