• DOLAR 8.496
  • EURO 10.295
  • ALTIN 500.646
  • ...
Aile Bakanlığı, Netflix'in "pedofili" iddiasıyla eleştirilen filmini RTÜK'e şikâyet etti

30 yıldır ABD'de faaliyet gösteren ABD merkezli online film-dizi platformu Netflix, ahlaksızlığı özendiren film ve dizileri ile tepki çekmeye devam ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix'te, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir kız çocuğu konu alan filme ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 11 yaşındaki bir kız çocuğu konu alan film ile ilgili, "Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) resmî yazı ile talepte bulunulmuştur" açıklamasını yaptı.

Talebin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de, "Geleceğimizi sağlıkla şekillendirebilmek adına çocuklarımızı korumak için RTÜK olarak her yerde koşulsuz var olmaya devam edeceğiz" dedi.

Cinsi sapkınlık ve istismar

Netflix, 9 Eylül 2020'de yayınlamayı planladığı filmin afişine +18 ibaresi koyduğunda "#NetflixPedofili" ve "#NetflixYargılansın" etiketiyle sosyal medyada gündem olmuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yazılı açıklamasında;

'Netflix' isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur:

Netflix, söz konusu filmin tanıtımında 'dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk' tanımlanmasında bulunmuş, yine 'çocuk filmi' görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. 

Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından RTÜK'e 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla resmi yazı ile talepte bulunulmuştur.

Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz.

RTÜK Başkanından yanıt

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından bakanlığın talebi ile ilgili açıklama yaptı. Şahin, her türlü tedbiri alacaklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

Geleceğimizi sağlıkla şekillendirebilmek adına çocuklarımızı korumak için RTÜK olarak her yerde koşulsuz var olmaya devam edeceğiz. Kırmızı çizgimiz olan yavrularımızı muhafaza etmeye yönelik her türlü tedbiri almakta ve bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız.

Ne olmuştu? 

Netflix'in 9 Eylül'de yayına girecek olan "Mignonnes/Cuties" filmi tartışmaya yol açmıştı. Sosyal medyada gündem olan film, "çocukları cinselleştirdiği" düşüncesiyle tepki çekmişti.

Türkiye'de "Minnoşlar" adıyla yayınlanması planlanan filmin 18 Ağustos'ta yayınlanan fragmanı ve afişi tepki toplamıştı.

Filmin açıklamasında "11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılmak umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur" ifadelerine yer alıyordu. 

ABD merkezli online film-dizi platformu Netflix, Müslümanların kutsal saydığı Ramazan Ayında da Türkiye'de yayınladığı ve içerisinde cinsi sapkın bir karaktere "Osman" isminin verdiği "A101" adlı diziye birçok çevreden tepkiler gelmişti.

"A101" adlı diziye tepki gösteren Müzik ve Sinema Derneği (MÜSİDER) Başkanı Arslan Ateş, Hollywood ile "yüz yıldır" yapılmak istenenin, Netflix ile yapılmak istendiğini vurgulamış, Türkiye'de aileyi parçalamaya dönük üretilen dizilere karşı da RTÜK'ün herhangi bir önlem almamasını eleştirmişti. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir