• DOLAR 8.006
  • EURO 9.539
  • ALTIN 464.96
  • ...
ABD'de yüksek sıcaklık ve yıldırımların tetiklediği orman yangınları hızını kesmedi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

California eyalet yetkilileri; 10 yıldan fazla bir süredir eyalette görülmeyen ve türünün en korkunç fırtınalarının görülmeye başlandığını belirterek son 72 saat içinde yaklaşık 11 bin yıldırımın isabet ettiğini aktardı.

Eyalet yetkilileri, düşen yıldırımlar nedeniyle 20'den fazlasının büyük olmak üzere 367 yangına neden olduğunu belirtti.

Son 2 gün içinde binlerce insan California'daki evlerini boşaltarak batı bölgelere doğru giderken, ABD'nin bazı bölgelerinde rekor sıcaklıklar nedeniyle 23 yangının daha çıktığı ifade edildi.

California ve Nevada sınırlarında bulunan Tahoe Ulusal Ormanı'nı vuran büyük yangınların perşembe günü şehirlere ve evlere de sıçradığı öğrenildi.

California'daki yangınların kontrol altına alınması ve yayılımının azaltılması amacıyla polisin sivil savunma çalışanlarıyla birlikte halkı evlerinden tahliye ettiği de gelen haberler arasında.

Eyalet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yangınların 20 bin hektardan fazla orman, tarım ve kentsel alanı tahrip ettiği belirtildi. Yangınlarda ormanın yanı sıra evlerin ve araçların da tahrip olduğu ifade edildi.

San Francisco'nun yaklaşık 258 km güneyindeki Fresno kasabasında çıkan yangını söndürme çalışmaları yaptığı sırada bir helikopterin düştüğü ve pilotunun da öldüğü belirtildi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir