• DOLAR 8.258
  • EURO 9.82
  • ALTIN 457.312
  • ...
BMGK'da hüsrana uğrayan Trump'tan İran'a yeni ambargo tehdidi

New Jersey'de bir basın toplantısı düzenleyen Trump, BMGK'da çıkan "İran'a silah ambargosunun uzatılmaması" kararının beklenen bir sonuç olduğu yorumunda bulunarak, önümüzdeki haftada bu karara tepki olarak İran'a yeni yaptırımlar için hamle yapacakları tehdidinde bulundu.

Cuma günü yapılan oylamada, BMGK, İran'a yönelik silah ambargosunun uzatılmasını talep eden ABD'nin önerisini ret etmişti.

Ruhani: "ABD'nin tasarısına sadece Dominik Cumhuriyeti evet oyu kullandı"

BMGK'da reddedilen İran'a yönelik silah ambargosunun uzatılmasına yönelik karar tasarısını değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD, İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı bir karar tasarısı hazırlamaya çalıştı. Ancak bu karara sadece Dominik Cumhuriyeti evet oyu kullandı." diyerek ABD'nin yalnızlaştığına vurgu yaptı.

ABD'nin tasarısının fiyaskoyla sonuçlandığını hatırlatan Ruhani, "ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde nasıl bir fiyasko yaşadıklarını görünce İran'a ait dört petrol tankerine el koyduklarını iddia etti. Ancak el konulan tankerlerin İran'a ait olmadığı belirlendi. Elbette ABD, BMGK'daki aşağılanmasını örtbas etmek için böyle bir iddiada bulundu." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi de konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu.

Sözcü Musevi, ABD'nin 75 yıllık BM tarihinde bu denli yalnızlaşmadığını belirtti.

Musevi, "Tüm temaslar, baskılar ve dolaşmalara rağmen, ABD sadece küçük bir ülkeyi yanına çekebildi. Dün gece İran'ın aktif diplomasisi, nükleer anlaşmanın yasal gücüyle birlikte BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'yi ikinci kez mağlup etti." diye paylaşımda bulundu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir