• DOLAR 7.621
  • EURO 8.906
  • ALTIN 457.68
  • ...
İnternetten yapılan alışverişlerde bunlara dikkat edilmeli

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle online alışverişlerde artış yaşanmaya başladı. Pek çok vatandaş mağazalarda kendine uygun ürün aramaktansa internet siteleri üzerinden alışveriş yapıyor. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şı sekilde sıraladık:

"DOĞRU ALIŞVERİŞ GÜVENLİ SİTEYİ BULMAKLA BAŞLIYOR"

Öncelikli olarak doğru alışveriş, güvenli siteyi bulmakla başlıyor. Öncelikli olarak adres satırında yeşil onay işareti olan siteler Ticaret Bakanlığınca güvenilir kabul ediliyor.

"ADI DUYULMAYAN SİTELERE ŞÜPHEYLE YAKLAŞILMALI"

Az bilinen, ya da adı hiç duyulmayan sitelere şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Adresi, ünvanı ve bilgilerinin tam olarak kayıtlı olması gerekiyor. Ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, rengi, fiyatı, tahsilat bilgileri (KDV dahil) olmalı.

"İNTERNET SİTESİNİN ADINI ADRES SATIRINA YAZIN"

Tüketiciler şüpheci olmalı. Eğer internet sitesinde bir noktalama işareti fazlalığı varsa, logosunda renk tonu farklılığı, yazı karakterinde bir değişiklik varsa bilin ki o site çok bilinen bir internet alışveriş sitesinin taklidi durumundadır. İşte bu noktada arama motorunda inetrnet sitelerini aramak yerine sitenin doğrudan tam adını adres satırına yazmalı.

"MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ OKUYUN"

Ürünü seçtiniz, ödeme yöntemini seçtiniz, artık son bir adım kaldı, ödeme yap butonuna tıklamak, O butona basmadan önce düşünmeniz gereken bir şey daha var. Mesafeli satış sözleşmesini okudunuz mu ? Eğer okumadıysanız hem haklarınızdan hem de yükümlülüklerinizden haberiniz yok demektir.

"GÜVENLİ ÖDEME YÖNTEMİNİ SEÇİN"

Ödeme yaparken de sanal kart kullanmayı ve güvenli ödeme yöntemini seçmeyi unutmamak gerekiyor.

"CAYMA HAKKINIZI KULLANABİLİRSİNİZ"

Ürün kapınıza geldi ancak eksik veya sizin şipariş etmediğiniz bir ürün teslim edildi. İşte bu durumda sözleşmeden kaynaklı cayma hakkını kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda mesafeli sözleşme de tek taraflı fesh ediliyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir