• DOLAR 7.711
  • EURO 9.066
  • ALTIN 467.97
  • ...
Belediye şirket çalışanları ücret ve sosyal haklarının telafi edilmesini bekliyor

Hak İş SendikaAdıyaman İl Başkanı Hasan Kılınç belediye şirket çalışanlarının haklarının yerine getirilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Ücret artışlarının, son 2,5 yılda gerçekleşen enflasyon oranlarının altında kaldığını belirten Kılınç, "Sendikalar 2,5 yıllık bir geçiş sürecinin getirildiği bu dönemde toplu iş sözleşmesi yapamadılar. Geçiş döneminde işçiler, ücretlerini ve sosyal haklarını Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen sözleşmeye göre aldılar. Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen sözleşmenin uygulama süresi 30 Haziran 2020 tarihinde sona ermiştir. Çalışanların ücretlerine geçiş dönemi olan 2 Nisan 2018 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında yıllık 4+4 oranında ücret artışı yapılmıştır. Ancak ücret artışları, 2018-2019 ve 2020 yılları içerisinde gerçekleşen enflasyon oranlarının altında kalmıştır." ifadelerine yer verdi.

"Çalışanların sosyal haklarında ve ikramiyelerinde herhangi bir artış yapılmamıştır"

Kılınç, çalışanların geçen süre zarfında ücret ve sosyal haklarında beklenenin yerine getirilmediğine vurgu yaptı.

Kılınç, "Ayrıca bu dönemde, çalışanların sosyal haklarında ve ikramiyelerinde herhangi bir artış yapılmamıştır. Dolayısıyla çalışanların satın alma gücünde önemli oranda kayıplar meydana gelmiştir. Öte yandan, 6772 Sayılı Kanun gereği, belediye şirketlerinde çalışan işçilere ilave tediye ödenmemektedir. Çalışanlar arasında ayrım oluşturan bu durum, çalışma ve iş barışını olumsuz yönden etkilemektedir. Belediye şirketlerinde çalışan işçiler, ilgili kanunun değiştirilmesini ve ilave tediye hakkından yararlanmayı talep etmektedirler. Şirket çalışanlarına yılda 60 günlük ikramiye verilmesi, iş barışının korunmasına olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Belediyelerin hizmet konusunda önemli bir gücü olan şirket çalışanları, haklı olarak bugüne ve geleceğe dair yaşanabilir bir ücret beklemektedir." ifadelerini kullandı.

Kılınç son olarak "Belediye şirket çalışanları; aldıkları ücretlerde geçmiş yıllardan gelen kayıpların telafi edilerek iyileştirme yapılmasını, ücret artışlarının ve iyileştirmenin, gerçekleşen enflasyon oranının üzerinde olmasını, gelecek yıllara ait ücret artışlarının enflasyonun üzerinde belirlenmesini, sosyal haklarının güncellenmesini ve ikramiyelerinin ilave tediye alamamaları nedeniyle yıllık en az 60 gün ve üzerinde olmasını talep etmektedir. Belediye şirket çalışanları, bugüne ve geleceğe dair beklentilerinin karşılanmasını bekliyorlar. Şimdi söz belediye başkanlarında…" diye belirtti. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir