• DOLAR 8.651
  • EURO 10.334
  • ALTIN 494.278
  • ...
Malatya’da içme suyu şebekesi üzerine kurulan santralle enerji üretilecek

Çöpten ve güneşten 16,1 megawat enerji üreten Büyükşehir Belediyesi, içme suyundaki enerji tesisinin tamamlanmasıyla birlikte 18,6 megawat enerji üretim kapasitesine ulaşacak.

HES Santrali ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MOTAŞ Genel Müdürü Cemal Erkoç, çevre dostu enerji üretimi yapacaklarını, HES Projesini en kısa sürede tamamlayıp, Malatya’nın hizmetine sunacaklarını söyledi.

HES Santralindeki çalışmaları salgın sebebiyle ertelemek zorunda kaldıklarını açıklayan MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, “Bu çalışmayı bundan birkaç ay önce yapacaktık. Salgın nedeniyle insanlarımızın büyük bölümü evindeydi. Kimseyi mağdur etmemek için bu çalışmayı bu döneme erteledik. Akşamdan başladığımız çalışmalar sabaha kadar sürdü. En önemli etabı tamamlayacağız. Projemiz bittiğinde Malatya’ya önemli katkıları sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da yaptığı konuşmada, Malatya’nın enerji üssü haline geldiğini söyledi.

Kuyuönü HES Projesinin 2,5 megawat enerji üreteceğini belirten Gürkan, “Kuyuönü İçme Suyu depomuza enerji üretecek panellerin montajını yaptık. Çalışmalar geceden beri devam ediyor. Bu çalışmanın öncesinde vatandaşlarımız su sıkıntısı yaşamasın diye tüm su depolarımızı doldurduk. Daha sonrada bu hatta gelen suyu kestik. Montajı yaptık. Her yaptığımız işte vatandaşlarımızı düşünüyoruz. Proje bittiğinde Malatya’nın ihtiyaç duyduğu enerji miktarının 18,6 megawatını, Büyükşehir Belediyesinin tesisleri üretecek. Malatya enerji üssüne dönüşüyor. Bu amaç için planladığımız HES ve GES projelerimiz var. Bu projelerimizle Malatya’nın standartları daha da yukarılara çıkacak.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir