• DOLAR 13.462
  • EURO 15.298
  • ALTIN 795.402
  • ...
Google'ın, casus cihazıyla, gizlice evleri dinlediği ortaya çıktı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Teknolojinin gelişmesiyle artık hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı ev cihazları, zaman zaman gizlilik endişelerine neden olabiliyor.

Bunun son örneği ise Google'ın akıllı ev asistanı "Google Home" cihazında meydana geldi.

EVDEKİ SESLERİ GİZLİCE DİNLİYOR
Normalde yalnızca belirli komutlarla aktif edildiğinde tepkiler veren veya bildirim gönderen Google Home, cam kırılması veya alarm sesi gibi ince seslere de tepki vermeye başlayınca kullanıcıların dikkatini çekti

Hoparlörü ve mikrofonu sayesinde aldığı komutları yerine getirebilen ve çeşitli cihazları kontrol edebilen Google Home'un, komut dışındaki sesleri de gizlice dinlediği ortaya çıktı.

GOOGLE: SON GÜNCELLEMEDE SORUN VAR
Söz konusu hatayı kabul eden Google, son güncellemede meydana gelen bir hata yüzünden böyle bir gizlilik sorununun olduğunu söylüyor. Şirket, hatanın neden olduğu güncellemeyi ise geri çektiğini duyurdu.

Google, 2019 Nest Secure alarm sistemine gizlenmiş bir mikrofon yerleştirmiş ve bu durum kullanıcılar tarafından fark edilince şirkete tepki yağmıştı. Google ise söz konusu milkrofonu gizlice yerleştirmediklerini iddia etmişti. Ancak mikrofonun kullanıcıları dinleyip dinlemediği bir sır olarak kaldı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir