• DOLAR 7.558
  • EURO 8.983
  • ALTIN 474.05
  • ...
Günde binlerce insanın akın ettiği Nemrut Krater Gölü'nde utandıran manzaralar
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında "Mükemmeliyet ödülü" alan 2 bin 900 metre yükseklikteki Nemrut Krater Gölü, yerli ve yabancı dağcıların, foto severlerin ve turistlerin akınına uğruyor.

 

Bitlis'in Tatvan ve Ahlat ilçe sınırları içerisinde bulunan ve yaklaşık 2 bin 900 metre yükseklikteki Nemrut Krater Gölü, Kurban Bayramı'nda da binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliğini yaptı.

Son zamanlarda bölgede hâkim olan huzur ortamını fırsata çeviren yerli ve yabancı turistler, doğası ve tarihiyle dikkat çeken Bitlis'e akın ediyor.

Doğa, inanç, kültür ve kış turizmiyle dikkat çeken Bitlis, var olan turizm potansiyelini değerlendirmekte istenilen seviyeye henüz ulaşılmış değil. Salgın hastalığın psikolojisinde kurtulmak ve aileleriyle birlikte vakit geçirmek isteyen vatandaşlar, Kurban Bayram'ında Nemrut Krater Gölü'nün yolunu tuttu.

Geçtiğimiz yıl Nemrut Kalderası'nda görülen ve sıklıkla ulusal basında yer alan, insanların elleriyle beslediği 2 yavru boz ayı ile birlikte Nemrut Krater Gölü'ne yapılan ziyaretler katlanarak arttı. Gündemden düşmeyen Nemrut Krater Gölü'nü merak edip gelen ziyaretçiler, yolların bozuk olmasına tepki gösterdi.

Sıcak buhar bacasına giden yolun bozuk olması nedeniyle bazı vatandaşlar yürüyerek gitmeyi tercih ederken, özellikle ailesiyle birlikte gelenler, tozlu ve bozuk yolda yürümeyi göze almadığı için buhar bacasını görmeden geri dönüyor. Doğa harikası bir yerin yollarının bu şekil olması utanç verici olduğunu belirten ziyaretçiler, yetkililere çağrıda bulundu.

Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği Nemrut Krater Gölü'nde, insanların zaruri ihtiyacını karşılayacağı bir WC'nin, mescidin, içilebilecek suyun olmayışı ise tepki ile karşılanıyor.

Zaman zaman Tatvan Belediyesi tarafından temizlense de etrafa dağılan çöplerin çevreye yaydığı kokudan rahatsız olan ziyaretçiler, gündelik olarak çöplerin temizlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Hem Krater Gölü'nün zirvesine çıkan yol hem de zirveden kalderanın içine inilen yoldaki bazalt taşlarının yerinden çıkmasıyla oluşan yol bozukluğu nedeniyle araçlar zorlukla ilerliyor.

Kraterde bulunan ve tahrip olan yön tabelalarının yenilenmesini de isteyen vatandaşlar, dünyanın ikinci büyük krateri olan Nemrut krater Gölü'ne sahip çıkılmasını istiyor.

Nemrut krater Gölü'nün tanıtımdan çok buraya gelecek yerli ve yabancı turizmin rahat edebileceği ortamların oluşturulması gerektiğini belirten vatandaşlar hem Bitlis Belediyesi hem de Tatvan Belediyeleri tarafından günün belirli saatlerinde krater gölüne servis çıkarmaları gerektiğini belirtiler.

(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir