• DOLAR 7.292
  • EURO 8.536
  • ALTIN 477.149
  • ...
Irak'ta son seçim açıklaması

Irak Yüksek Seçim Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Mustafa Kazimi’nin belirlediği 6 Haziran 2021 tarihindeki seçime hazırız.” ifadesi kullanıldı.

Kazimi’nin dün erken seçim tarihini açıklamasının ardından ülkede siyasi tartışmalar başladı. Irak Başbakanı'nın bu hamlesine destek verenler kadar karşı çıkan siyasi lider ve gruplar da bulunuyor.

Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, erken seçim için meclisin kendisini feshetmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Irak’ın ve ülke evlatlarının gösterdiği fedakarlığa saygı çerçevesinde daha erken bir seçim yapılması için, basına açık ve Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın da hazır bulunacağı olağanüstü oturum çağrısı yapıyorum.” dedi.

Anayasanın 64'üncü maddesini hatırlatan Halbusi, buna göre milletvekillerinin üçte birinin talebi üzerine ve salt çoğunlukla parlamentonun fesih kararı alabileceğini hatırlattı.

Bu maddeye göre, Cumhurbaşkanı, parlamentonun feshedilmesinin ardından en fazla 60 gün içinde seçim yapılması çağrısı yapacak. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir