• DOLAR 7.756
  • EURO 9.141
  • ALTIN 474.789
  • ...
Küresel Hayduttan Kelle Avcılığı!

Yusuf Can – Haber Yorum

Son yıllarda iyice güçlenen Rusya ve Çin’e rağmen ABD hala Küresel Jandarma gibi davranmaya devam ediyor.

Oysa birçok ülke ABD’nin otoritesine çizik atmış ya da eskisi gibi onu dinlememekte ısrar ediyor. Buna rağmen ABD’nin derin yönetimi bu hegemonyasını terk etmek istemiyor.

Bununla ilgili olarak en son Pompeo’nun Venezuela ile ilgili yaptığı açıklama “Gücün doğasındaki yayılma arzusunu ve Güç zehirlenmesini” ayyuka çıkarıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, basına yaptığı bir açıklamada “Venezuela Yüksek Adalet Divanı Başkanı Perez’e ABD'nin yaptırım uyguladığını ve tutuklanmasına yönelik iş birliği için 5 milyon dolar ödül belirlediklerini” söyledi.

Hatırlanacağı gibi ABD, Venezuela'da Chavez ve Maduro yönetimine darbe girişimlerinde bulunmuştu. Bu girişimler sonuç vermeyince de uygulanan ambargo, yaptırımlar ve Chavez’e suikast girişimleri bu kez kelle avcılığına uzandı.
 

Pompeo, yaptığı açıklamada "Bugün, Sınır Ötesi Örgütlü Suç Programı kapsamında, Venezuela uyrukluların tutuklanması veya mahkum edilmesine yardımcı olan bilgiler için 5 milyon dolara kadar ödül ilan ediyorum." dedi.

Malumdur; kelle avcılığı, birinin  başına ödül konularak ölü ya da diri yakalanmasını sağlamaya çalışmaktır.

ABD’nin böyle başına buyruk istediği ülkenin iç işlerine ve yöneticilerine yönelik olarak çıkardığı kararların Uluslararası Hukukta yerinin bulunmadığı ortada olmasına rağmen sahip olduğu güçle tüm dünyada bu “Kovboy Kanunlarını” uygulamaya devam ediyor olması ürkütücüdür.

ABD Derin yapısının en önemli figürü olan Pompeo, bu hamle ile yeni bir çığır da açmış oluyor.

ABD, ülkelerin resmi yöneticilerini bu şekilde hedef almanın ilk örneğini bu yılın başında Kasım Süleymani suikasti ile aşikar etmişti.

Şimdi de bir devletin resmi görevlisi olan Yüksek Adalet Divanı Başkanına yönelik tutuklama emri ve daha ötesi “Başına Ödül” koyarak yeni bir sürecin startını veriyor.

ABD’nin ambargo-seyahat yasakları- ve çeşitli listelemeleri gibi pervasızlıklarına normal olmasa da alışılmıştı.

Şimdi ise alışılagelenin aksine bir devlet yöneticisinin başına ödül koyarak “Kelle Avcılığı” dönemini devlet erkanına yönelik olarak yapma cüretini gösteriyor.

ABD’nin kirli geçmişinde kelle avcılığı normal karşılansa da diğer ülkelerin ve insanlığın bu uygulamayı lanetleyeceği açıktır.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir