• DOLAR 9.316
  • EURO 10.836
  • ALTIN 529.085
  • ...
Şeker hastalarının ağız kuruluğu sorunu ve implant tedavisi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, Uluslararası Diyabet Vakfı'na göre dünyada 463 milyon insanın diyabet hastalığı ile mücadele ettiğini ve diyabetin ağız kuruluğu da dahil olmak üzere bazı diş sağlığı sorunları riskini arttırdığını belirtti.

Ağız kuruluğunun, konuşmayı zorlaştırabilecek bir sıkıntıdan çok daha fazlası olduğunu belirten Kökdemir, "Diş çürüğü riskini arttıran ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesini kolaylaştıran bir sorundur. Diyabetli insanlar ağız kuruluğu için ne yapmaları gerektiğini öğrendiklerinde hem diş sağlığı hem de genel sağlıklarını daha iyi koruyacaklardır. Çünkü ağız kuruluğunu hafifletmek veya ortadan kaldırmak için etkili yöntemler mevcuttur." dedi.

Periodontoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kuruluğun sebebi şeker hastalarının daha az tükürük üretmesi olduğunu belirten Kökdemir, her diyabetli hastada kuru ağız probleminin gelişmeyebileceğini söyledi.

Ağız kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Kökdemir, ağız kuruluğunun belirtilerini şöyle sıraladı:

Diyabet hastalarında yaygın olan ancak diyabet hastalarına özgü olmayan ağız kuruluğu problemleriniz varsa, ağzınızın yapışkan olduğunu fark edebilirsiniz. Farkında olsanız da olmasanız da ağız kokunuz olabilir. Ağız yaraları, çatlamış dudaklar (özellikle köşelerde) ve kuru boğaz da oluşabilir. Ayrıca, konuşma zor olabilir. Ağız kuruluğu olan bazı insanlar çok sık su içme ihtiyacı duyarlar.

Ağız kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Ağız kuruluğu söz konusu olduğunda tedavi seçeneklerinin de mevcut olduğunu belirten Kökdemir, "Bol miktarda su içmek, tükürük üretimini teşvik etmek için şekersiz ağız gargaraları kullanmak, nane ve sakız çiğnemek işe yarayabilir. Tütün ürünleri ve kafeinden kaçınmalısınız, çünkü bunlar ağız kuruluğu problemlerini daha da kötüleştirebilir. Bu gibi bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri genellikle sorunu en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için yeterlidir." ifadelerini kullandı.

Diş problemleri nasıl tedavi edilir?

Muayene ve temizlik için diş hekiminin yılda iki kez ziyaret edilmesinin önemli olduğunu ve özellikle diş kaybı olan şeker hastaları için özel implant sistemlerinin başarısından söz eden Kökdemir, normal şartlarda implant tedavilerinde başarı oranının düşük olduğu diyabet hastalarında, Akıllı Hidrofilik İmplantlarla kısa sürede sabit dişlere kavuşulabileceğini belirtti. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir