• DOLAR 7.054
  • EURO 8.458
  • ALTIN 462.39
  • ...
Elon Musk’tan iki yenilik açıklaması

TEKNOLOJİ SERVİSİ

 Elektrikli otomobil şirketi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, bir bilgisayarı doğrudan beyne bağlayan Neuralink implant cihazlarının ilerlemesi hakkında önümüzdeki ay açıklama yapacağını duyurdu. Neuralink'in ürettiği bir beyin mikroçipini maymunlar üzerinde test edildiğini ve birinin bir bilgisayarı zihniyle kontrol ettiğini açıklayan Musk şirketin insan denemelerine yıl sonunda başlayacağını açıklamıştı.

Neuralink ultra yüksek bant genişliği beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeyi hedefliyor. İcadın yakın vadeli hedefi, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları tedavi etmek. İnsanlarda kullanılması planlanan mevcut tasarım, kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor. Bu çipin nörları ve sinir uçlarını uyarması hedefleniyor.

MUSK: TESLA 5. SEVİYE OTONOM SÜRÜŞ TEKNOLOJİSİNE ÇOK YAKIN

Musk Tesla’nın, 5. seviye otonom sürüş teknolojisine sahip araçları üretmeye çok yakın olduğunu söyledi. Sürücünün hiçbir müdahalesi olmadan A noktasından B noktasına gidebilen araçlar 5. seviye otonom araç olarak adlandırılıyor. Taşıtların kendi kendilerine sürme becerisi 1'den 5'e kadar olan bir skalada değerlendiriliyor.

Şanghay'da düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda (WAIC) yayımlanan video mesajında Musk teknolojinin temel fonksiyonlarının bu sene içerisinde tamamlanacağına inandığını söyledi. Musk ayrıca Tesla'nın yeni bir soğutma sistemi ya da ısı dağıtma sistemi üzerinde çalıştığını ve bu sayede araçlara daha gelişmiş bilgisayarların konulabileceğini söyledi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir