• DOLAR 7.042
  • EURO 8.442
  • ALTIN 462.68
  • ...
Malatya'dan 3 proje Türkiye derecesi yaptı

Konuyla ilgili Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencilerin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, türk dili ve edebiyatı ile yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının düzenlendiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, "Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde 3 bin 4 farklı okuldan 23 bin 528 öğrencinin hazırladığı 15 bin 273 proje başvurusu yapıldı. Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapıldı. Ön değerlendirmeyi geçen bin 200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı. Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanıyor." ifadelerine yer verildi. 

Malatya'da 12 alanda 277 proje başvurusunun yapıldığı, bunlardan 44 projenin bölge sergisine katıldığı belirtilen açıklamada, "Bölge sergisinde 7 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde etti. Ankara finalinde yarışma hakkını elde eden Malatya'dan 7 proje final yarışmasına katılarak bunlardan 3 proje Türkiye'de derece yaptı." denildi.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer Güler'in yaptığı, öğrencilerinden Feridun Balaban'ın hazırladığı proje, fizik alanında Türkiye birincisi, danışmanlığını Mehmet Arslan'ın yaptığı, öğrencilerinden Ahmet Enis Güven'in hazırladığı proje, Matematik alanında Türkiye 2'incisi, Danışmanlığını Savaş Zafer Güler'in yaptığı, öğrencilerinden Sıla Durmuş ve Elif Sude Doğan'ın ortak hazırladığı proje ise kimya alanında teşvik ödülü aldığı açıklamasında bulunuldu.(İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir